پروژه معماری دوره ساسانیان پروژه معماری دوره ساسانیان

دسته : تاریخ

فرمت فایل : ppt

حجم فایل : 547 KB

تعداد صفحات : 41

بازدیدها : 598

برچسبها : معماری دوره ساسانیان

مبلغ : 3000 تومان

خرید این فایل

پروژه معماری دوره ساسانیان

دانلود پروژه پاورپوینت بررسی عصر ساسانیان و معماری دوره ساسانیان

ساسانیان

روی کار آمدن اردشیر ساسانی

ساسان ، موبدی از دودمان نجبا بود بر آتشکده ی آناهیتا در شهر استخر ریاست داشت . پسرش بابک در شهر خیر در کنار دریاجه ی بختگان حکومت می کرد . بابک پس از ساسان جانشین پدر شد و خود را شاه خواند (208 م) در این تاریخ شهر استخر به دست گوچیهر شاه بازرنگی بود . بازرنگیان در نیسایه که در جهت دیوار های سفیدش در دوره ی اسلامی بیضا نام گرفت ، سلطنت داشتند. چون گوچیهر پادشاه بازرنگی در آن نواحی امیر بزرگ بود ، بابک برای پسرش اردشیر از وی منصب ارگبدی دارابگرد را بگرفت. در سال ( 212م) اردشیر بر گوجهیر قیام کرد و شهر نسا ( بیضا ) را به تصرف در آورد و او را کته و به جای وی نشست. جون بابک درگذشت شاهپور جانشین او شد . میان دو برادر یعنی شاهپور و اردشیر نزاع درگرفت. اردشیر به برادر مهتر خود حسد می برد، اما شاهپور بر اثر اتفاق بمرد و اردشیر در سال 212 میلادر به آسانی جای او نشست سپس اردشیر بر کرمان دست یافت و تا سواحل خلیج فارس پیش رفت. پس از آن شادشاهپور اصفهان را بکشت و روانه ی اهواز شد و سرانجام در جنگ سختی که بین او و اردوان پنجم در هرمزگان درگرفت ، اردوان را شکست داد و با مرگ او سلسله ی اشکانی بر افتاد ( 28 آوریل سال 224م) پس از این نبرد پیروزمندانه به تیسفون آمد و بر تخت نشست.

در این فایل که پروژه ای تحقیقاتی برای رشته های تاریخ و معماری و سایر دروس مربوطه به حساب می آید به بررسی تاریخچه ساسانیان و نیز معماری ساسانیان به صورت مفصل پرداخته می شود

پاورپوینت معماری ساسانیان

فهرست مطالب

ساسانیان

نظام اداری

فرهنگ و تمدن

دینهای منشعب از دین زرتشت

زبان و خط

معماری

علت غایی آثار هنری در ایران ساسانی

شاخصه های عملکردی هنرهای اسلامی ایرانی

هنر حجاری و کتیبه نویسی

گچبری

هنر سفالگری

طاق بستان

ایوان کوچک

ایوان بزرگ

تزیینات نمای ایوان بزرگ

تزیینات انتهای ایوان

نقش سوارکار

دیوارهای جانبی ایوان

صحنه شکار گوزن

صحنه شکارگزار

تاریخ گذاری

سنگ نگاره دوره قاجار

آتشگاه اصفهان

طاق کسری

ایوان مدائن (طاق کسری) در تاریخ

-----------------------------

آتشگاه اصفهان

از آتشکده هایی که در عهد ساسانیان ساخته شده، تعداد قابل توجهی در نقاط مختلف ایران، هنوز به چشم می خورد. ایرانیان قدیم پیش از آنکه به دین اسلام درآیند، پیرو آیین زرتشتی بودند و در آیین زرتشت برای تجلیل آتش که به نظر آنها یکی از اصول چهارگانه مقدس بود، تشریفاتی انجام می دادند و هنوز هم انجام این تشریفات در میان ایرانیانی که آیین قدیم خود را حفظ کرده اند، معمول است.

آتش مقدس در آتشگاه های محفوظ نگهداشته می شد و نمی بایست هیچوقت خاموش شود. از آنجا در مواقع مشخصی ترکه های چوبی را مشتعل می کردند و به آتشکده ها که بواسطه سبک معماری شان به چهارتاقی مشهورند، می آوردند و مراسمی انجام می دادند و سرودهایی می خواندند و مردمی که در اطراف این چهارتاقی گرد آمده بودند، در انجام این مراسم شرکت می کردند. بسیاری از این آتشکده ها پس از اسلام در ایران تبدیل به مسجد شد، ولی آتشکده هایی که در نقاط دوردست یا کم جمعیت قرار داشتند، به حال خود باقی ماندند و مسلمانان قرون اولیه اسلامی فراموش کردند که این چهارتاقی ها در بالای ارتفاعات برای چه منظوری ساخته شده اند و به همین دلیل است که غالبا تصور می شود که این ساختمان های کوچک و محقر برای دیده بانی یا خبر رساندن بوسیله آتش برپا شده و گاهی نیز افسانه هایی ساخته، به آنها نسبت می دهند.

...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پایان نامه شخصیت انوشیروان از باستان تا دوره اسلامی

مقاله نقش جنبش دانشجویی در بستر تحولات

تحقیق سبک زندگی ایرانیان قبل از اسلام

تحقیق وزرای دوره مغول

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام