تحقیق سبک زندگی ایرانیان قبل از اسلام تحقیق سبک زندگی ایرانیان قبل از اسلام

دسته : تاریخ

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 27 KB

تعداد صفحات : 6

بازدیدها : 540

برچسبها : ایرانیان قبل اسلام

مبلغ : 500 تومان

خرید این فایل

تحقیق سبک زندگی ایرانیان قبل از اسلام

دانلود تحقیق سبک زندگی ایرانیان در قبل از اسلام در دوره ها اعصار مختلف

تحقیق حاضر که با عنوان زندگی ایرانیان قبل از اسلام تهیه گردیده به دوره های آریایی ها ، هخامنشیان ، اشکانیان و سلسله ساسانی و سلوکیان می پردازد.در زیر بخشهایی از متن تحقیق دانلودی جهت معرفی و نمونه آورده شده است.

آریایی ها از جمله مهاجرینی بودند که در هزاره دوم پیش از میلاد در ایران ساکن شدند، آنها که از اقوام کوچ نشینی بودند و با دامداری روزگار می گذراندند مسکن اولیه شان سرزمین ها و چراگاههای شمال فلات ایران بود؛ گروهی از آنها به اروپا و گروهی به هند و گروهی نیز فلات ایران را برای زندگی برگزیدند از جمله انگیزه های مهاجرت به ایران را می توان افزایش جمعیت، کمبود چراگاه، هجوم اقوام همسایه و سرد شدن ناگهانی هوا نام برد.

آریایی ها سرزمینی را که وارد آن شده بودند ایران یعنی سرزمین آریایی ها نامیدند آنها شامل سه گروه بزرگ ماد، پارس و پارت بودند.

مادها در غرب، پارس ها در جنوب و پارت ها در شمال شرقی فلات ایران ساکن شدند. این سه گروه از آن پس ایرانیان نامیده شدند.

پس از مدتی زردشت در میان ایرانیان پیدا شد و آیینی جدید آورد. او مردم را به پیروی از اهورامزدا و جنگ با اهریمن دعوت می کرد. زردشت پیامبر ایران باستان است که پیروانش را زردشتی می نامند. کتاب مقدس زردشتیان اوستا نام دارد.

مادها

مردم ماد برای جلوگیری از هجوم آشوری ها تصمیم گرفتند اختلاف ها را کنار گذاشته و با یکدیگر متحد شوند آنها در محل زندگی دیااکو اجتماع کردند و او را به فرمانروایی خود برگزیدند.

دیااکو دهکده خود را پایتخت قرار داد از آن پس این دهکده را هگمتانه یعنی محل اجتماع مردم نامیدند. هگمتانه در استان همدان امروزی واقع است.

...

اشکانیان

جانشینان اشک را اشکانیان می گویند. خاندان های ایرانی برای مبارزه با سلوکیان به اشکانیان کمک کردند. قدرت این خاندان ها به تدریج به حدی رسید که در امور داخلی خود مستقل شدند. از جمله این خاندان ها، خاندان قارن بود که نسب خود را به کاوه آهنگر می رساندند. از دیگر خاندان های دوره اشکانی خاندان ساسان بود. این خاندان نسب خود را به اسفندیار می رساندند.

هنگامی که دولت اشکانی در ایران تأسیس شد، در اروپا دولت روم در حال توسعه قلمرو خود بود. این دولت ابتدا در شهر رم در کشورهای ایتالیای کنونی بوجود آمد ولی بتدریج سرزمین های اطراف دریای مدیترانه را به تصرف خود درآورد. رومی ها پس از تصرف بخش های وسیعی از اروپا، به خاک ایران قدم گذاشتند و چون شام و آسیای صغیر را تسخیر کردند با اشکانیان همسایه شدند. رومی ها پادشاه خود را امپراطور می نامیدند. امپراتوران روم در نظر داشتند ایران را تصرف کنند. ...

...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پایان نامه شخصیت انوشیروان از باستان تا دوره اسلامی

مقاله نقش جنبش دانشجویی در بستر تحولات

پروژه معماری دوره ساسانیان

تحقیق وزرای دوره مغول

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام