اثر بخشی مداخله گروهی شناختی _رفتاری بر ابعاد سرشت و منش و پردازش و تنظیم هیجانی در زنان چاق افسرده اثر بخشی مداخله گروهی شناختی _رفتاری بر ابعاد سرشت و منش و پردازش و تنظیم هیجانی در زنان چاق افسرده

دسته : پژوهش ها

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 35 KB

تعداد صفحات : 25

بازدیدها : 316

برچسبها : پروژه تحقیق مبانی نظری

مبلغ : 8000 تومان

خرید این فایل

اثر بخشی مداخله گروهی شناختی _رفتاری بر ابعاد سرشت و منش و پردازش و تنظیم هیجانی در زنان چاق افسرده

دانلود پروپوزال و پایان نامه کارشناسی ارشد اثر بخشی مداخله گروهی شناختی _رفتاری بر ابعاد سرشت و منش و پردازش و تنظیم هیجانی در زنان چاق افسرده

اثر بخشی مداخله گروهی شناختی _رفتاری بر ابعاد سرشت و منش و پردازش و تنظیم هیجانی در زنان چاق افسرده

دانلود پروپوزال و پایان نامه کارشناسی ارشد

 

اطلاعات مربوط به پایان‏ نامه:

 

الف- عنوان تحقیق

1- عنوان به زبان فارسی:

اثر بخشی مداخله گروهی شناختی _رفتاری بر ابعاد سرشت و منش و پردازش و تنظیم هیجانی در زنان چاق افسرده

2-  عنوان به زبان انگلیسی/(آلمانی، فرانسه، عربی):

.

Cognitive-behavioral group intervention on the part of the Temperament and character and emotional disorders in obese depressed women

ج- بیان مسأله اساسی تحقیق به طور كلی (شامل تشریح مسأله و معرفی آن، بیان جنبه‏های مجهول و مبهم، بیان متغیرهای مربوطه و منظور از تحقیق به صورت مستند) :

 

اختلال در متابولیسم چربی، اغلب خود را به صورت یك بیماری مزمن به نام چاقی و اضافه وزن نشان می دهد. اضافه وزن به حالتی گفته می شود که وزن بدن 10 تا 19 درصد از وزن ایده آل(وزن ایده آل هم بر حسب شاخص توده بدنی و هم بر حسب تناسب وزن با قد تعیین می شود)بالاتر است و چاقی نیز به حالتی گفته می شود که در آن وزن بدن 20 درصد از وزن ایده آل بیشتر است(شیخ ،1382).

چاقی، از نیمه ی اول قرن بیستم رو به افزایش نهاده و بخش قابل توجهی از افراد كشورهای توسعه یافته و در حال توسعه را در برگرفته است كه از آن به عنوان مهم ترین عارضه ی تغذیه ای و یك معضل اجتماعی در سطح جهان یادمی شود(موسویان،1389).

امروزه، چاقی یكی از معضلات بهداشتی و عامل خطر برای بروز بسیاری از بیماری ها نظیر دیابت بیماری های قلبی- عروقی، پر فشاری خون و سرطان است. چاقی افزون بر بیماری های جسمانی می تواند با شیوع بالای اختلالات روانی همراه باشد(صفی فرد ،1387).

چاقی، تنها ناشی از عوامل فیزیولوژیایی نیست بلكه نتیجه ی تاثیر متقابل عوامل روانی و فیزیولوژیكی است كه توسط مركز درمانی و پزشكی به عنوان یك بیماری، طبقه بندی شده است. از نظر روانشناختی ممکن است متغیرهای زیادی با اضافه وزن ارتباط داشته باشند.از جمله این متغیرها می توان به افسردگی اشاره کرد.(گل پرور،1386).

افسردگی بعنوان یکی از اختلالات روانی(چنانکه ماهیت مرضی و آسیب شناختی نسبتا پایدار به خود بگیرد)مهم و جدی است و دلایل متعدد زیستی ،روانی و اجتماعی دارد(ساراسون و ساراسون,ترجمه نجاریان و همکاران،1381).دو ویژگی اختصاصی افسردگی  عبارتند از خلق ناشاد(افسردگی،غم،اندوه،ناامیدی،ناراحتی یا نگرانی)و فقدان علاقه و لذت در بیشتر فعالیتهای عادی و سرگرمیهای فرد.البته شاخصهایی نظیر کم اشتهایی یا تغییر وزن،اشکال در خوابیدن،فقدان نیرو،آشفتگی روانی -حرکتی یا واکنش کند،خستگی یا فقدان انرژی،سرزنش خود،احساس گناه بی مورد،شکایاتی از ناتوانی در تفکر و افکار متمایل به خود کشی نیز از عوامل مطرح در افسردگی هستند.پدیده های مختلفی در زندگی ممکن است افراد را مستعد بروز علائم افسردگی نماید،از جمله اینکه ممکن است اضافه وزن و چاقی تحت شرایط خاصی باعث بروز علائم افسردگی در افراد شود و گاهی نیز خود افسردگی،اضافه وزن و چاقی بهمراه می آورد (ریچاردسون ،2006).

وریچ و همکاران(2005) در تحقیقی پی بردند که افراد چاق و یا دارای اضافه وزن از علائم افسردگی رنج می برند. در واقع بر اساس برخی تحقیقات از جمله دیکسون و همکاران(2003) و ماتوس و همکاران(2002) افسردگی که همراه با چاقی و اضافه وزن در افراد بوجود می آید،تلاش های معطوف به کاهش وزن و یا درمان چاقی مفرط را با مشکل مواجه می کند. این شواهد تحقیقی همگی نشان می دهد که افسردگی با چاقی هم در زنان و هم در مردان ارتباط دارد،اما ارتباط آن در زنان در حد بالاتری است. (والش و دولین،1998 گودمن و همکاران،2002).

 

ی

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پایان نامه مقطع کارشناسی با موضوع سوبیگ

پایان نامه بررسی نقش تلفن همراه و تاثیرات آن بر وضعیت فرهنگی و ارتباطی

پایان نامه WiFi (شبکه های بی سیم)

پایان نامه رابطه تورم و رشد اقتصادی

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام