پایان نامه ویژگی های نمونه ای از افراد تیزهوش و عادی از لحاظ مولقه های مختلف پایان نامه ویژگی های نمونه ای از افراد تیزهوش و عادی از لحاظ مولقه های مختلف

دسته : روانشناسی و علوم تربیتی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 37 KB

تعداد صفحات : 78

بازدیدها : 188

برچسبها : دانلود پایان نامه پژوهش پروژه

مبلغ : 9000 تومان

خرید این فایل

پایان نامه ویژگی های نمونه ای از افراد تیزهوش و عادی از لحاظ مولقه های مختلف

پایان نامه ویژگی های نمونه ای از افراد تیزهوش و عادی از لحاظ مولقه های مختلف

پایان نامه ویژگی های نمونه ای از افراد تیزهوش و عادی از لحاظ مولقه های مختلف

مقدمه

تربیت انسان حتی از نان شب هم واجب تر است (افلاطون)

تربیت و پرورش زیباترین چیزی است که انسان ذخیره می کند.

شاید افلاطون اولین فردی بود که به برتری های برخی از افراد در یادگیری و نیاز آنها به آموزش های خاص پی برد. او همچنین با اطلاق «هدایای فطری» به این ویژگی ها بر نقش وراثت در شکل گیری توانائی های ذهنی تاکید نمود (شکوهی و پرند، 1386).

ما در کشوری زندگی می کنیم که برای رسیدن به استقلال و پیشرفت همه جانبه در زمینه های فردی و اجتماعی، اقتصادی، صنعیت، علمی و فرهنگی به ضخیت های رشد یافته و به دلهای بیدار و مغزهای اندیشمند و دست های ماهر و توانا نیازمندیم. از آنجا که بخش مهمی از زندگی دانش آموزان مستعد و تیزهوش به انگیزه پیشرفت تحصیلی و محبوبیت اجتماعی آنها مربوط می شود متخصصان تعلیم و تربیت بایستی آنچه که در توان دارند در جهت رشد و شکوفایی استعدادهای ذاتی این دانش آموزان به کار گیرند اگر چه تیزهوشی در قالب وراثت مطرح است اما تحقق و تجلی آن به عوامل محیطی و اجتماعی هم مربوط می شود. فلدمن (1991) می گوید: «استثناها وقتی ظهور می کنند که توانایی های فوق العاده کودک و بافت خانواده و فرصت های آموزشی با هم جمع شده و شرایط بهینه ای فراهم آورند (اژه ای، 1383)

بیان مسئله:

پژوهش های روان شناسی و علوم تربیتی حاکس از آن است که همه کودکانی که به دنیا می آیند دارای توانائی های بالقوه خدادای هستند. این تواناییها به دلایل گوناگون وراثتی و محیطی در برخی بیشتر و در بعضی کمتر است. معمولاً دانش آموزان تیز هوش در مقایسه با دانش آموزان همسن عادی خود از وضعیت تحصیلی بهتری برخوردارند در واقع در پس این عامل تحصیلی است که دانش آموزان تیز هوش و ویژگی های آنها کشف می گردد. علاوه بر این بسیاری اعتقاد دارند که یافته تحصیلی دانش آموزان تیزهوش صرفاً انعکاس دهنده هوشبهر بالاست اما همانطوری که توزیع هوش و استعداد در کودکان وابسته به محیط و وراثت می باشد.

اهداف پژوهش:

هدف اصلی این پژوهش دستیابی به ویژگی های نمونه ای از افراد تیزهوش و عادی از لحاظ مولقه های «انگیزه پیشرفت تحصیلی» و «محبوبیت اجتماعی» است.

و در ضمن تعیین تفاوت هایی که بین دانش آموزان تیز هوش و عادی از لحاظ جنس وجود دارد نیز مطرح می گردد از سوی دیگر رابطه انگیزه پیشرفت تحصیلی و محبوبیت اجتماعی که به عنوان هدف طرح مورد نظر است.

فرضیه های پژوهش:

1) بین دانش آموزان تیز هوش و عادی در انگیزه پیشرفت تفاوت وجود دارد؟

2) بین دانش آموزان تیز هوش و عادی در محبوبیت اجتماعی تفاوت وجود دارد؟

3) بین دانش آموزان دختر و پسر از لحاظ انگیزه پیشرفت تفاوت وجود دارد؟

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پایان نامه بررسی میزان عزت نفس بین دو گروه زنان متأهل و مجرد

تحقیق روابط اجتماعی معلمان و دانش آموزان در عصر ارتباطات

تحقیق ناشنوایان و مشکلات تدریس آنها

پروژه تاثیر بدرفتاری والدین بر عزت نفس دانش آموزان مقطع راهنمایی

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام