پایان نامه بررسی وضعیت خانوادگی و تحصیلی نوجوانان سارق

پایان نامه بررسی وضعیت خانوادگی و تحصیلی نوجوانان سارق
رشته تحصیلی : روانشناسی و علوم تربیتی

فرمت فایل : doc

تعداد صفحات : 100

حجم فایل (به کیلوبایت) : 92

فرمت دانلود : رار/ زیپ

مبلغ : 10000 تومان

خرید و دانلود

پایان نامه بررسی وضعیت خانوادگی و تحصیلی نوجوانان سارق

مقدمه

خانواده یكی از مهمترین و مقدسترین نهادهای اجتماعی است كه در طول تاریخ از جمله عوامل دوام و قوام جامعه بشری بوده و آنچه موجب نگرانی جوامع شده است صدمات و لطمات جبران‌ناپذیری است كه بر اثر فروپاشیدن این كانون ایجاد می‌شود .

صدماتی كه متوجه تمام اعضای خانواده منجمله فرزندان می شود . جدایی والدین برای فرزندان و خود آنها بسیار حایز اهمیت و قابل بررسی است چرا كه وضعیت فرزندان پس از طلاق و جدایی والدین از نگران‌كننده‌ترین و بحث‌انگیزترین جنبه طلاق بوده است . و این مسئله در صورت ازدواج مجدد والدین با دیگری ، ابعاد نگران كننده‌ای به خود می‌گیرد . دوره بلافاصله بعد از جدایی برای اكثر افراد یك دوره تضاد و دوگانگی عاطفی و تغییرات خلقی شدید است (معنوی ، 1362).

بیان مساله :

ویژگی اصلی تشخیص اختلال توداری ، داشتن الگوی تكراری و پیوسته تجاوز به حقوق اولیه دیگران یا تخطی از معیارها و ضوابط اجتماعی متناسب با سن است (wicks, 1984) از نظر پیروان مكتب كلاسیك ، بزهكار فردی است كه تحت اراده آزاد خود ، دست به عمل زده است كه موجب خسارات و زیان جامعه گردیده است. (كی‌نیا ، 1357)

طبق تعریف مركز تحقیق فدرال :

سرقت به عنوان كوششی است برای بدست آوردن هر چیز باارزشی كه مورد مواظبت و پاسداری و امانت و كنترل شخص یا اشخاص می‌باشد . بازور و یا بوسیله تهدید به زور یا خشونت و یا با قراردادن قربانی در ترس انجام گیرد .(Goode , 1948) روان‌كاوان سرقت را بیان سمبولیك نیاز به محبت والدین می‌دانند ، كه البته بیشتر در مورد سرقتهای بی‌اهمیت صدق می‌كند .

بزهكاران ضعف‌من (Ego) دارند كه منجر به جرم غیرارادی می‌شود كه با احساس پشیمانی بعد از انجام عمل توام است .