پایان نامه تعیین اختلالات شناختی درک شده با توجه به نوع و مراحل مختلف درمان در بیماران با سرطان پستان و فاکتور های پیش بینی کننده آن پایان نامه تعیین اختلالات شناختی درک شده با توجه به نوع و مراحل مختلف درمان در بیماران با سرطان پستان و فاکتور های پیش بینی کننده آن

دسته : مامایی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 95 KB

تعداد صفحات : 85

بازدیدها : 472

برچسبها : دانلود پایان نامه پژوهش پروژه

مبلغ : 10000 تومان

خرید این فایل

پایان نامه تعیین اختلالات شناختی درک شده با توجه به نوع و مراحل مختلف درمان در بیماران با سرطان پستان و فاکتور های پیش بینی کننده آن

پایان نامه تعیین اختلالات شناختی درک شده با توجه به نوع و مراحل مختلف درمان در بیماران با سرطان پستان و فاکتور های پیش بینی کننده آن

پایان نامه تعیین اختلالات شناختی درک شده با توجه به نوع و مراحل مختلف درمان در بیماران با سرطان پستان و فاکتور های پیش بینی کننده آن

مقدمه:

سرطان پستان شایعترین سرطان خاص یک محل در بین خانمها و عامل عمده ی مرگ ناشی از سرطان در زنان 59-20 سال می باشد. میانگین سنی مبتلایان در ایران همانند کشورهای خاورمیانه، 10 سال کمتر از سایر نقاط دنیاست. علاوه بر آن بعلت عدم انجام تست های غربالگری، بیماران عمدتاً در مراحل پیشرفته تری از بیماری مراجعه می کنند(1).

اهمیت موضوع پژوهش و بیان مساله:

در حال حاضر سرطان پس از بیماری های قلبی – عروقی و سوانح و حوادث سومین عامل مرگ و میر در ایران است و در بین سرطانها، سرطان سینه در بین زنان ایرانی با رشد فزآینده ای همراه است (9).

در سال 1980 بعضی گزارشات نشان می داد که بیماران تحت درمان با شیمی درمانی از  شکایاتی مانند تغییر یا مشکل در حافظه ، توجه و تمرکز ، و مهارتهای کلامی شاکی بودند.اولین مطالعه جهت مشخص کردن این ارتباط ، برای بیماران مبتلا به سرطان پستان   توسط وان دام[1]  در سال 1998 انجام شد .مطالعات بعدی از وجود ارتباط مثبت بین شیمی درمانی و کاهش عملکرد شناختی پرده برداشت .دو مطالعه اخیر توسط برادسن و وفل  [2]  یافته های مشابهی ثبت کردند ، به این معنی که دریافت شیمی درمانی با مراحل اولیه اختلال شناختی همراه است .هک [3] دریافت که بیمارانی که شیمی درمانی دریافت می کنند احتمال ایجاد دمانس در اینها بسیار محتمل است . هوریا [4]، 31 زن مبتلا به سرظان پستان را مورد مطالعه قرار داد و دریافت که گروهی از این زنان کاهش عملکرد شناختی را تجربه می کنند (11) .

در مطالعه ای که در سال 2011 توسط  سئونگمی مون [5] و  همکاران انجام شد ، عملکرد شناختی و فاکتور های مرتبط با آن در زنان کره ای مبتلا به سرطان پستان مورد بررسی قرار گرفت .

در این مطالعه از ابزار  AFI ( اندکس عملکرد توجه ) جهت ارزیابی کارایی فعالیتهای شناختی استفاده شد .


[1] VAN DAM

[2] BRADSEN AND  WEFFEL

[3] HECK

[4] HURRIA

[5] SEONGMI MOON

سرطان پستان:

تعریف علمی : بافت سرطانی پستان که به صورت فیبروز پیشرونده بروز می کند، که ممکن است بافت اپیتلیال و بینابینی را در بر می گیرد، ممکن است به بافت های اطراف نیز تهاجم داشته باشد و در نهایت تشخیص قطعی با هیستو پاتولوژی می باشد (1) .

تعریف عملی : بیمارانی که با تشخیص سرطان پستان تحت شیمی درمانی قرار گرفته اند.

اختلالات شناختی :

تعریف علمی : مشخصات این اختلالات عبارتند از تغییر در ساختمان و عملکرد مغز که موجب اختلال عملکردهای یادگیری ، موقعیت سنجی ، قضاوت ، حافظه  و هوش و توجه و تمرکز می شوند (21) .

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پمفلت (بروشور) راههای جلوگیری از بارداری

مدیریت حیطه مامایی و عملكرد آنها

پاورپوینت انکوباتور

تحقیق احیای نوزاد

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام