مقاله بازیابی اطلاعات

مقاله بازیابی اطلاعات
رشته تحصیلی : پژوهش ها

فرمت فایل : doc

تعداد صفحات : 13

حجم فایل (به کیلوبایت) : 17

فرمت دانلود : رار/ زیپ

مبلغ : 3000 تومان

خرید و دانلود

مقاله بازیابی اطلاعات


پیشگفتار

در دنیای مدرن امروزی اكثر امور روزانه مردم با استفاده از كامپیوترها انجام می گیرد . از این رو اطلاعات شكل دیگری به خود گرفته و روزانه به سمت دنیایی بدون كاغذ و قلم پیش می رویم و این ابزار سنتی كم كم جای خود را به اسناد كامپیوتری در قالب رسانه های مغناطیسی با گنجایش بسیار بیشتر و كاربرد برتر خواهد داد . اگر از اسناد الكترونیكی و كامپیوتری استفاده می كنید همیشه از مزایایی همچون دسترسی سریع به اطلاعات ، انتقال سریع اطلاعات از نقطه ای به نقطه دیگر دنیا در كمتر از چند دقیقه ، ذخیره حجم بسیار زیادی از اطلاعات در قالب یك فضای بسیار كوچك فیزیكی و غیره ... برخوردار هستید . ولی فراموش نكنید كه در كنار همه این مزایا كه هر انسانی را به استفاده از فناوری اطلاعات IT سوق می دهد همیشه یك عیب بزرگ نیز وجود دارد . اطلاعات دیجیتالی به دلیل نوع خاص ذخیره سازی و حساسیت خود در معرض خطرات گوناگونی قرار دارند . در بعضی مواقع این خطرات قادر به نابودی همه اطلاعات كامپیوتر شما در كمتر از چندین ثانیه می باشند و توجه كردن به این نكته برای كاربر كامپیوتر از ملزومات داشتن یك ارتباط خو با كامپیوتر است .

در هر زمان و با برخورد به هر سیستم عالم با شناسایی نرم افزاری مناسب قادر به بازیابی اطلاعات سیستم خود خواهید بود .

 

انواع رسانه ذخیره سازی اطلاعات

همان طور كه در زندگی روزمره برای ثبت و نگهداری اسناد و اطلاعات خود از كاغذ استفاده می كنید ، در كامپیوتر نیز نگهداری اطلاعات به صورت دیجیتالی بر روی یك رسانه ( مغناطیسی ، نوری یا مكانیكی ) انجام می گیرد . یكی از معروف ترین و محبوب ترین این قطعات ، هارد دیسك ها هستند كه همه مردم دنیا در كامپیوترهای شخصی خود ، به وسیله یك هارد دیسك Hard Disk اطلاعات خود را ذخیره می كنند مزایای این رسانه علاوه بر گنجایش زیاد اطلاعات ، قابلیت خواندنی – نوشتنی آن می باشد كه كاربر قادر به ذخیره یا پاك كردن اطلاعات مورد نظر است . رسانه های دیگری با نام های CD/ DVD/ Floppy / Flash Memory / Zip Drive و غیره وجود دارند كه هر كدام با مزایا و محدودیت هایی ، اطلاعات را ذخیره سازی می كنند .

دلایل از دست دادن اطلاعات

حذف اطلاعات همیشه همراه با دلیلی منطقی می باشد .

اشتباه كاربر

یكی از متداول ترین دلایل حذف اطلاعات كه كاربران باید به آن توجه بسیار داشته باشند ، سهل انگاری از جانب خود كاربر است . بسیاری از مواقع كاربر با حذف كردن قسمتی از اطلاعات و غیر فعال كردن امكان recycle bin در ویندوز همواره خود به پاك شدن اطلاعات و عدم برگشت پذیری آسان ان كمك شایانی می كند . گاهی اوقات نزدیك شدن اهن ربا به رسانه مغناطیسی مانند هارد دیسك باعث تخریب پارتیشن ها و یا بخش مهمی از اطلاعات می گردد و این كار گاهی نیز به طور كامل هارد دیسك را معیوب كرده و كاربر مجبور به تعویض این حافظه جانبی خواهد بود .

نكته

در ویندوز دو گزینه Option یا دو فرمان مهم با نام های Delete و format وجود دارد كه از طریق آن ها اطلاعات شما با فرض اگاهی خودتان از بین خواهد رفت . هنگام استفاده این دو فرمان دقیقا از عملكرد آن ها آگاه باشید و هیچ گاه برای امتحان كردن ، از این دو فرمان بدون اگاهی قبلی استفاده نكنید .

فرمان format  به طور كامل اطلاعات یك درایو را از بین خواهد برد . برای استفاده از این فرمان ابتدا باید بر روی آیكون My Computer در Desktop دوبار كلیك نمود .

پس از ان جهت پاك كردن تمام اطلاعات یك درایو بر روی آیكون آن درایو ، دكمه سمت راست ماوس را فشار داده تا گزینه Format نمایان گردد.

فرمان delete  نیز فایل ها و پوشه ها ( بسته به انتخاب شما ) را از بین خواهد برد . برای مشاهده این فرمان بر روی یك فایل یا پوشه در هر كجایی ویندوز دكمه سمت راست ماوس را فشار دهید .