بررسی نیازهای اطلاعاتی محققین زلزله بررسی نیازهای اطلاعاتی محققین زلزله

دسته : آمار

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 22 KB

تعداد صفحات : 31

بازدیدها : 336

برچسبها : پروژه تحقیق مبانی نظری

مبلغ : 1300 تومان

خرید این فایل

بررسی نیازهای اطلاعاتی محققین زلزله

بررسی نیازهای اطلاعاتی محققین زلزله

بررسی نیازهای اطلاعاتی محققین زلزله

چکیده


هدف اصلی این پژوهش، بررسی عوامل و راهكارهای موءثر در رفع نیازهای اطلاعاتی محققین علوم زلزله در دو حوزهء پژوهشی می‌باشد.
در این مطالعه ارتباط بین متغیرهای نوع كار، مدرك تحصیلی، و تجربهء محققین با میزان استفادهء آنها از منابع اطلاعاتی مورد بررسی قرار می‌گیرد و با تجزیه و تحلیل اطلاعات به‌دست آمده، ابتدا با منابع و روش‌های كسب اطلاع در جامعهء فوق آشنا می‌شویم و سپس مسائل و مشكلات آن‌ها در راه تأمین نیازهای اطلاعاتی تعیین می‌گردد.
سابقه بررسی نیازها و كاربردهای اطلاعات به دههء 1920 میلادی برمی‌گردد، ولی كار عملی در این زمینه برای اولین بار در سال 1950 در آمریكا شروع گردید. اولین دورهء تحقیقات مربوط به نیازهای اطلاعاتی و كاربران آن‌ها به اطلاعات علمی و فنی اختصاص دارد. بعد از مطالعات بر روی استفاده‌كنندگان از اطلاعات علمی و فنی، نوبت به تحقیق در مورد كاربران علوم اجتماعی رسید و ادامه یافت.

روش و شیوهء استفاده از منابع اطلاعاتی

استفاده از انواع خدمات اطلاعاتی نظیر چیكیده‌نامه‌ها، نمایه‌نامه‌ها و كتابشناسی‌ها می‌تواند نقش موثری در پیشبرد تحقیقات داشته باشد. كاربرد این نوع خدمات، شیوه‌های متفاوتی را در جستجو اطلاعات سبب می‌شود. براساس اطلاعات مندرج در جدول شمارهء 4، متداول‌ترین روش‌های جستجوی اطلاعات از دیدگاه محققین مراجعهء مستقیم به قفسهء كتاب‌ها و سپس استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی رایانه‌ای می‌باشد. میزان استفاده از دیگر روش‌ها به ترتیب اولویت عبارت‌اند از: نمایه‌نامه‌ها، استنادها، مراجعهء مستقیم به كتابدار، كتابشناسی‌های تخصصی و متخصصین موضوعی. در حالی كه انتظار می‌رفت كه كتابداران نقش عمده‌ای در جستجوی اطلاعات داشته باشند، نتایج حاكی از نقش بسیار ضعیف آن‌ها است و اغلب محققین ترجیح می‌دهند برای جستجوی اطلاعات، مستقیماً به قفسهء كتاب‌ها مراجعه نمایند. 

با وجود نقش مهم رایانه در توسعه، پیشرفت و اشاعهء علوم، محقین استفادهء گسترده‌ای از آن ندارند؛ به عنوان مثال با توجه به جدول شمارهء 5 میزان استفاده از سیستم‌های پیوسته بسیار ناچیز است. ضمناً در ارتباط با استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی بر روی دیسك‌های نوری؛ مشخص گردید كه هر چند بیش از 50 درصد از محققین به این مورد پاسخ مثبت داده‌اند، اما میزان استفاده چشمگیر نیست و آشنایی با نام پایگاه‌ها نیز بسیار محدود بوده. با توجه به پیشنهادهای محققین دربارهء در دسترس قرار دادن این نوع خدمات اطلاعاتی، با ایجاد شبكه‌های پیوسته بین مراكزی كه چنین خدماتی را ارائه می‌دهند، درصد استفادهء بالاتری پیش‌بینی می‌شود.

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پروژه آزمون فرض میانگین با نمونه های فازی

برآورد بیزی پارامترهای مدل رگرسیون با خطاهای خود همبسته فضایی

پژوهش مطالعه اصول و روش‌های عملیات آماری داده‌ها

بررسی آمار اختلالات بدنی

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام