مقاله بازیگری و سبکها مقاله بازیگری و سبکها

دسته : هنر و گرافیک

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 29 KB

تعداد صفحات : 68

بازدیدها : 206

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 5000 تومان

خرید این فایل

مقاله بازیگری و سبکها

مقاله بازیگری و سبکها

مقاله بازیگری و سبکها

مقدمه:

بازیگری قدمتی به خلقت انسان دارد . از زمان خلق بشریت بازیگری به عنوان حسی غریزی (حس تقلید انسان از پیرامون خود ) همراه با وی بوده است .

صورت ابتدایی بازیگری اجرای مراسمات مذهبی و آئین ها و رسومات مقدس بوده كه به مرور به صورت یك هنر شناخته می شود و اینك می توان از آن به عنوان یك علم یاد كرد.

افرادی چون كنستانتین استانیسلاوسكی ، لی استراسبرگ ، استلاآدلر ، میر هولد ، پیتر بروك ، دیوید مامت ، گرتوفسكی، برتولت برشت و… به طور جدّی به پژوهش ، مطالعه و تجربه بازیگری پرداختند و موفق به ارائه بازیگری آكادمیك شدند.

مطالب این پایان نامه بعد از چهار سال تحصیل در رشته بازیگری در دانشكده هنرهای زیبا گرداوری شده و از آنجا كه بازیگری رئالیستی رابستری برای ایفای انواع سبكهای بازیگری می دانیم، سعی كرده ام این سبك بازی را در چهار مرحلة اصلی به علاقمندان این فن ارائه دهم.

«رئالیست»[1] چیست؟

نام رئالیسم[2] و قواعد مكتب آن را نخست «شانفلوری» در اولین نوشته های خود بتاریخ 1843 به میان آورد. در «مانیفست رئالیسم» چنین نوشت: «عنوان «رئالیست» به من نسبت داده میشود، همانطور كه عنوان «رومانتیك» را به نویسندگان و شاعران سال1830 اطلاق می كنند.»

رئالیست و برون گرایی:

رئالیسم در درجة اول بصورت مشف و بیان واقعیتی می شود كه رومانتیسم[3] یا توجهی به آن نداشت و یا آن را مسخ می كرد. در این دوران سلطة علم و فلسفه اثباتی[4] رمان نمی تواند وجود خود ار توجیه كند مگر با كنار گذاشتن وهم و خیال و توسل به مشاهده. فلوبر می گوید: «رمان باید همان روش علم را برای خود برگزیند.» و تن می گوید: «امروز از زرمان انتقاد و از انتقاد تا رمان فاصلة زیادی نیست. هر دو تحقیق و مطالعه ای در بارة انسان هستند.» همة آن چیزهایی كه در رومانتیسم، چیزی غیرواقعی را جایگزین واقعیت می كرد: (از قبیل ماوراءالطبیعه، فانتزی، رؤیا، افسانه، جهان فرشتگان، جادو و اشباح) حق ورود به قلمرو رئالیسم ندارند.


[1] - مكتبهای ادبی – رضا سید حسینی – ج 1- انتشارات نگاه صفحة 267[2] - Realisme[3] -Romantisme[4] - Positivisme

گام اول (آشنایی با نقش از طریق خواندن نمایشنامه)

شناخت – مرحلة آماده سازی است. این مرحلة آشنایی با نقش از طریق اولین قرائت نمایشنامه آغاز می گردد. این لحظة خلاقیت را می توان با برخورد اول، یا نخستین آشنایی دو دلداده، عاشق و معشوق و زن و شوهر آینده مقایسه كرد.[1]

خواندن یا گفتن متن از روی كلماتی كه بر صفحه نوشته شده اند انجام می‌شود. در طول تمرین درك بازیگر از این كلمات باید كاملاً روشن باشد.

تأویل متن نمایش، یكی از ابزارهای اصلی فن بازیگری است. تأویل یعنی گرفتن فكر نویسنده و گذاشتن آن در قالب كلمات بازیگر، به گونه ای كه كلمات متعلق به بازیگر شوند. این كار شما را تشویق می كند كه فكر و صدای خود را بكار گیرید و قدرتی مشابه قدرت نویسنده به شما می بخشد. خیلی ساده، شنیدن صدای خودتان می تواند برایتان مفید باشد. تماشاگر قبل از اینكه حرف نویسنده را بپذیرد، باید حرف شما را باور كند. این اولین آزمون شما برای برخورد اولیة بازیگر با نویسنده است.[2][1] - كار هنرپیشه روی نقش (3) استانیسلاوسكی – ترجمة مهین اسكویی – انتشارات سروش صفحة 59

[2] - تكنیك بازیگری – استلا آدلر – ترجمة احمد دامور – چاپ چهارم – نشر مركز صفحة 145

گام دوم و ...............

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

نقش گرافیک در راهنمایی ورانندگی

تشریح اهمیت جایگاه هنر در جامعه و نظام آموزشی

پروژه بررسی نسخ چاپ سنگ حفاظت و مرمت یک نسخه قرآن طوماری موجود در کتابخانه آستان قدس رضوی

دانلود تحقیق گرافیک

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام