مقاله روابط فرهنگی ایران در تاریخ

مقاله روابط فرهنگی ایران در تاریخ
رشته تحصیلی : تاریخ

فرمت فایل : doc

تعداد صفحات : 14

حجم فایل (به کیلوبایت) : 10

فرمت دانلود : رار/ زیپ

مبلغ : 4500 تومان

خرید و دانلود

مقاله روابط فرهنگی ایران در تاریخ

بخشهایی از متن مقاله:

مقدمه:

از ابتدای ظهور آیین اسلامی، مسلمانان عرب و ایرانی سفر به منطقه آسیای جنوب شرقی را شروع كردند. این سفرها كه اغلب با مقاصد بازرگانی انجام می شد سبب ترویج دین اسلام در منطقه، (شامل اندونزی، مالزی، برونئی، و سیام) و گرویدن بسیاری از افراد بومی به آن شد.

اقامت و حضور مسلمانان دریانورد و بازرگانان رفته رفته باعث نفوذ فرهنگ اسلامی در میان ساكنان این مناطق شد. برخی شواهد تاریخی مثل الواح و سنگ نوشته ها دلالت بر این امر دارد كه شاید قدیمی ترین آنها سنگ قبری متعلق به زنی مسلمان باشد كه در قرن پنجم هجری (یازدهم میلادی) وفات نموده است. به تدریج خود مردم بومی كه به دین اسلام گرویده بودند، مروج این شریعت در منطقه شدند. مسلمانان مهاجر به ویژه ایرانیان نزد مردم و حاكمان منطقه از حرمت و اعتبار والایی برخوردار وبده و بیشتر دارای مناصب مهم دولتی نیز بودند.

...

  تاثیر و نفوذ زبان و ادبیات فارسی در ادبیات ملایو:

حضور ایرانیان در منطقه (از جمله شبه جزیره مالایا و اندونزی) سبب رواج لغات و اصطلاحات بسیاری از زبان فارسی در زبان و ادبیات ملایو گردید. البته این تاثیر در نثر ملایو بیشتر از شعر آن بود. همچنین زبان و ادبیات ملایو حاوی لغات و اصطلاحات بسیاری نیز از زبان عربی می باشد.

زبان ملایو تا قبل از دوران استعماری با خط و الفبای عربی نگاشته می شد كه به ”حروف جاوی“ شهرت داشت، كه با ورود استعمار به منطقه به الفبای لاتین تغییر یافت. البته نگارش رسم الخط قدیم هنوز به طور كامل منسوخ نشده است.

در گذشته این منطقه از مراكز اصلی آموزش و ترویج زبان فارسی بوده است، و برخی از مورخین مهمترین سبك شعر ملایو ”پانتول“ را تقلیدی از اشعار مرصع زبان فارسی می دانند. با ورود استعمار به منطقه، این روابط رو به كاهش و سستی نهاد و باعث تغییراتی در فرهنگ، زبان و سایر شئون اجتماعی مردم مالزی گردید كه نوعی انقطاع را میان روابط فرهنگی در گذشته و اكنون پدید آورد.

...