مقاله تاریخچه شنا

مقاله تاریخچه شنا
رشته تحصیلی : تربیت بدنی و علوم ورزشی

فرمت فایل : doc

تعداد صفحات : 8

حجم فایل (به کیلوبایت) : 6

فرمت دانلود : رار/ زیپ

مبلغ : 3000 تومان

خرید و دانلود

مقاله تاریخچه شنا

شنا به معنی حركت انسان یا جانور بر روی آب به وسیله حركت دستها و پاها است . به احتمال قوی فن شناوری از جمله مهارتهایی است كه بشر در آن دوران مجبور به فراگیری آن بوده است و چون در آن زمانها یادگیری ، بیشتر جنبه عملی و تجربی داشته و تقریبا" به فعالیتهایی گفته می شده كه در زندگی روزمره مورد استفاده قرار می گرفته است به همین دلیل ادعا شده است كه نوع بشر ، شناوری را از حیوانات تقلید كرده است و حتی می توان فرض كرد كه تعداد كمی از این افراد در نظر دیگران قهرمان می نمودند ، زیرا در مواردی با شنای سریع خود از فلان خطر ، جان سالم به در برده و یا با مهارت بیشتری كه در شیرجه داشته اند ، ماهی بیشتری می گرفتند . به علاوه ، در بعضی از اقوام و دوران اعتقادات مردم نیز باعث یادگیری شنا شده است .

در ایران با توجه به وضعیت جغرافیایی كشور ما و كمبود آب بر اثر بارش ناچیز باران و برف ، شنا كردن توسعه لازم را نداشته است .

 در دوران قاجاریه حوضهای بزرگی در حمامها وجود داشت كه آنها را چال حوض می گفتند طول آنها 10 وعرض آنها 6 تا 7 متر بوده است و عمقی در حد 1 تا 2 متر داشته اند و كوچكترها تحت تعلیم بزرگترها در قسمت نزدیك به غرفه ها شنا یاد می گرفتند . برای نشان دادن استقامت در شنا ، چندین بار به دور چاله حوض شنا می كردند و قدرت شناگر را معلوم می كردند . اردوهای ورزشی از سال 1314 در منظریه تهران تشكیل گردید . شنا و نجات غریق نیز از جمله ورزشهای این اردوها بود و در سال 1951 تیم شنا و شیرجه كشور در مسابقات آسیایی شركت نمود . توسعه ورزش شنا در مدت زمانی نسبتا" طولانی صورت گرفت و امروزه نیز مسابقات محلی ، منطقه ای و جهانی این ورزش در حدود 20 رشته برگزار می گردد .