مقاله حاملگی و تشخیص آن مقاله حاملگی و تشخیص آن

دسته : مامایی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 12 KB

تعداد صفحات : 18

بازدیدها : 403

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 5000 تومان

خرید این فایل

مقاله حاملگی و تشخیص آن

مقاله حاملگی و تشخیص آن

مقاله حاملگی و تشخیص آن

زایمان در چشم اندازی وسیع

مامایی شاخه ای از طب است كه وضع حمل , پیامدها و عوارض آنرا مورد بحث قرار می دهد . بنابراین اساسا" دیدگاه آن متوجه پدیده حاملگی , زایمان و دوران نقاهت پس از زایمان و شرایط طبیعی و غیر طبیعی و اداره صحیح آن می باشد .

در چشم انداز ویسع تر , مامایی تولید مثل یك جمعیت را مد نظر قرار     می دهد . مراقبت های صحیح مامایی , سلامت فیزیكی و عقلانی را در بین زوج ها و نوزادان آنها برقرار می كند و تمایلات سالمی را در جهت مسائل جنسی , زندگی خانوادگی و موقعیت خانواده در جامعه بوجود می آورد .

اهداف طب مامایی

هدف متعالی طب مامایی اینست كه هر حاملگی از روی میل بوده و در نهایت بوجود مادر و فرزندی سالم ختم شود .

در مامایی تلاش می شود كه تعداد زنان و نورادانی كه در اثر روند زایمان از بین می روند یا از لحاظ فیزیكی , هوشی و روانی صدمه می بینند به حداقل برساند . بالاخره اینكه طب مامایی عوامل اجتماعی موثر روی تولید را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد .

علل شایع مرگ و میر مادران

خون ریزی , هیپرتانسیون و عفونت نیمی از موارد مرگ و میر مادران را تشكیل می دهد . علل خونریزیهای زایمانی متعدد بوده و شامل خونریزی پس از زایمان , خونریزی به همراه سقط جنین , خونریزی حاملگی خارج از رحم , خونریزی ناشی از محل غیر عادی یا كنده شدن جفت و خونریزی از پارگی رحم باشد . هیپرتانسیون ایجاد شده در حاملگی در حدود 6 تا 8 درصد حاملگی ها بروز می كند و بطور شایع بادفع پروتئین از ادرار و در حالات شدید با تشنج و كما همراه است .

مروری بر عمل تولید مثل در زنان

وضعیت فیزیولوژیك زنان ودر واقع تمامی موجودات مونث , به اندازه ای برای حاملگی مناسب است كه تعجب آور می نماید . در جماعتی از زنان كه زود ازدواج می كنند و از وسایل ضدبار داری استفاده نمی كنند قاعدگی نسبتا" نادرست است . یعنی حاملگی در اوایل نوجوانی و همزمان با تخمك گذاری رخ می دهد و پس از زایمان , عدم تخمك گذاری و قاعدگی تا پایان شیردهی یعنی 2 تا 3 سال ادامه می یابد .

بعداز آن بازهم حاملكی رخ می دهد و سپس شیردهی و بر همین منوال تخمدان و تخمك گذاری رو به كاستی می گذارد و به عبارت دیگر یائسگی پیش می آید .

نقش دینامیك جنین در حاملگی

در طی حاملگی , جنین از یك سیستم حفاظتی بی نظیر كه وی را از صدمات محیط خارجی مصون می سازد بهره مند می شود , همچنین جنین بصورت فعال در تعیین سرنوشت نهایی خود مشاركت می كند .

جنین و منسوج جنینی خارج رویانی منبعی از بیواكتیو هستند كه حاملگی را به پیش می برند .

پذیرش حاملگی از سوی مادر و نقش جنین در حفظ حاملگی

پذیرش حاملگی توسط مادر شامل مجموعه ای از فرآیندهایی می شود كه شامل افزایش عمر جسم زرد برای تضمین تداوم تولید پروژسترون و پذیرش جنین توسط دسیدوا است .

تولید گنادوتروپین كوریونی ( HCG ) توسط بلاستریست و رویان , تداوم فعالیت جسم زرد را تا زمانی كه ترونوپلاستهای جنینی قادر به تولید مقادیر كافی از پروژستون برای حفظ حاملگی شوند تضمین می نماید .

نقش جنین در پذیرش پیوند آلوژنیگ از سوی مادر

درست پس از لانه گزینی یا مصادف با آن , تولید آنتی ژن HLA در نسوج خارجی رویانی جنین ( تروفوبلاستها ) یعنی بافتهایی كه با نسوج مادر در تماسند , مهار می شود , این امر ممكن است یك مكانیسم اساسی برای پذیرش ایمونولوژیك جنین در حین لانه گزینی بلاستویست باشد .

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پمفلت (بروشور) راههای جلوگیری از بارداری

مدیریت حیطه مامایی و عملكرد آنها

پاورپوینت انکوباتور

تحقیق احیای نوزاد

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام