مقاله مهندسی مجدد مقاله مهندسی مجدد

دسته : مدیریت

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 25 KB

تعداد صفحات : 26

بازدیدها : 433

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 3500 تومان

خرید این فایل

مقاله مهندسی مجدد

مقاله مهندسی مجدد

مقاله مهندسی مجدد

فهرست:

مقدمه

مهندسی مجدد

مهندسی مجدد و بهبود سازمان

تغییر سازمانی

كایزن

مهندسی نوآوری

............................................................

بخشهایی از متن:

مقدمه

نوآوری و تغییر در محصولات و خدمات جوامع صنعتی چنان شتابی گرفته است كه قدرت انتخاب و خرید بسیاری محصولات وخدمات را از مشتریان گرفته است، به گونه ای كه نو بودن بسیاری از كالاها بیش از چند ماه دوام ندارد. سرعت تغییر در خدمات و كالاها و جهانی شدن اقتصاد تاثیر خود را به گونه ای در تمامی بنگاههای اقتصادی نمایان كرده است كه رفتار و فرهنگ تمام مردم تحت تاثیر این تغییرات قرار گرفته است.

جوامع و سازمانهایی كه خود را با این تغییـــــرات هماهنگ نكرده اند احساس عقب ماندگی دارند و بنگاههای اقتصادی در این گونه جوامع روبه نابودی هستند.

...

كایزن به بهبود وضعیت موجود می اندیشد و مهندسی مجدد به آنچه كه باید باشد. برای طرح ریزی مجدد، اینكه افراد و شركتها دیروز كارها را چگونه انجام می دادند اهمیتی ندارد. دیدگاه كایزن و مجموعه تحت چتر كایزن مثل TQM وJIT و نظام پیشنهادات و... ازطریق مساعــــدت بخشهای مختلف سازمان اجرا می شود ولی مهندسی مجدد ازطریق نخبگان در صنعت و فنــاوری و كاركنان اجرایی اجرا می شود. به عبارت دیگــــر، مهندسی مجدد به وسیلـــــه متخصصان اجرا و طرح ریزی می شود ولی در مجموعه چتر كایزن با مشاركت جمعی.

TQM بهسازی مستمر كلیه مراحل و فعالیتهای تولیدی ازطریق همكاری و مساعدت بخشهای سازمان است اما در مهندسی مجدد ممكن است كلیه مراحل تولید بهسازی گردد و یا كلاً از گردونه فعالیت خارج شود. مهندسی مجدد بیشتر روی حذف لایه های اضافی سازمان تاكید دارد.

مهندسی مجدد برای رسیدن به كیفیت محصول، فرایندها را اصلاح می كند و یا بهترین فرایند را جایگزین می سازد ولی در كایزن بهبود مستمر و تدریجی است و كیفیت محصول با بهبود مستمر و تدریجی ایجـــاد می شود و از روش مهندسی معكــــــوس بهره برداری می گردد، و غرب با خلاقیت و نوآوری به دنبال آن است كه كیفیت محصول تولیدشده را ارتقا بخشد.

شرط زمان برای مهندسی مجدد اصل و ركن است ولی دركایزن زمان برای تصاحب سهم بازار ركن نیست. مهندسی مجدد انقلابی و سریع است ولی كایزن رفرم است و حركت آرام است.

بنابراین، مشخص است كه مهندسی مجدد و كایزن و مجموعه تحت چتر كایزن دو روش مستقل و متفاوت از هم هستند كه قابل جمع شدن با هم نیستند و در راه رسیدن به هریك از آنها نمی توان به روش دیگرنظر داشت. حال اگر وجوه مشتركی هم داشته باشند در اجرای طرح اهمیتی ندارد. اما سرعت رشد اختراع در ژاپن و شرق آسیا به قدری است كه غرب نیز از تكیه بر نبــوغ مخترعان دست برداشته و به چاره اندیشــــی پرداخته و به مهندسی مجدد رو آورده است.

نكته مهم دیگری كه موجب اشتباه برخی را فراهم كرده است واژه مهندسی معكوس (REVERSE ENGINEERING) است كه گاهی به جای مهندسی مجدد درنظر می گیرند. در تعریف مهندسی معكوس آورده اند «ساخت مجدد محصول در یك فرم و شكل جدید با مشخصات عملیاتی مناسب تر را مهندسی مجدد گویند كه طی فرایند مهندسی معكوس محصولات و سیستم های موجود برای كشف طراحی های آنها با استفاده از اصول مهندسی مستقیم (FORWARD ENGINEERING) و تجدید ساختار این اجرای باارزش از توسعه فناوری انجام می پذیرد>».

طرفداران مهندسی مجدد بدانند كه اشتباه آشكاری است كه مهندسی معكوس روشی برای دسترسی به فناوری از روی فناوری و یا محصولات موجود است. در مهندسی معكوس، محققان سعی در به دست آوردن مدارك و نقشه های طراحی محصول می كنند تا طی مراحل نمونه سازی و نیمه صنعتی در صورت لزوم، ساخت و تولید محصول طبق مشخصات و استانداردهای فنی محصول الگو، انجام پذیرد. از این جهت، مهندسی معكوس را مشابه سازی، كپی سازی، نسخه برداری و یا تقلیدی آگاهانه قلمداد كرده اند. درحالی كه مهندسی مجدد یك برداشت نوین در مدیریت در رابطه با تغییر فرایند فعالیت یك سازمان است.

 

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

تحقیق بررسی استراتژی های توسعه صنعت روغن نباتی

مقاله مدیریت منابع انسانی، مدیریت زیست محیطی و عملکرد سازمان

پایان نامه بررسی HSE و اجرای آن در بندر خرمشهر

پایان نامه بررسی بهره وری در گمرک خرمشهر و عوامل موثر بر آن

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام