مقاله بررسی ایمنی سیستم‌ها مقاله بررسی ایمنی سیستم‌ها

دسته : فنی و مهندسی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 21 KB

تعداد صفحات : 28

بازدیدها : 203

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 4000 تومان

خرید این فایل

مقاله بررسی ایمنی سیستم‌ها

مقاله بررسی ایمنی سیستم‌ها در 28 صفحه ورد قابل ویرایش

مقاله بررسی ایمنی سیستم‌ها در 28 صفحه ورد قابل ویرایش 

مقدمه:

با روند شتابزده‌ای كه از نیمه دوم قرن بیستم در توسعه و گسترش سیستمهای حساس و پیچیده بوجود آمد، این ایده قوت یافت كه برای ارزیابی ایمنی سیستمها دیگر نمی‌توان منتظر وقوع حوادث شد تا بتوان از طریق تجزیه و تحلیل آن نقاط ضعف سیستم را شناسایی و برطرف كرد و لذا سعی گردید كه روشهایی برای ارزیابی ایمنی ابداع شود كه قادر باشند پتانسیل وقوع خطر را قبل از عملیات سیستم شناسایی نمایند كه نتیجه این تلاشها به شكل گرفتن علم «ایمنی سیستم‌ها» منجر شد كه براساس یك برنامه طرح‌ریزی شده، قانونمند و سازماندهی شده و در قالب یك فرایند «پیش گیرنده» قرار داد.

از طرف دیگر با وجود همگانی گسترش صنایع با توسعه و تقویت علم ایمنی در كشورهای توسعه یافته، در كشور ما علی‌رغم تلاشهای زیادی كه در راه گسترش صنایع مختلف مبذول گردیده است، بعد اساسی «ایمنی صنایع بدست فراموشی سپرده شده و یا حداقل بصورت سطحی بدان پرداخته شده بطوریكه متأسفانه در اغلب اوقات در حد آنالیز حوادث آنهم در حد یك بعدی و در راستای سلب مسئولیت از مدیران رده بالا و مقصر جلوه دادن بعضی دیگر متوقف مانده است كه در این پروژه سعی می‌‌شود با معرفی یكی از تكنیك‌های قانونمند كه بر پایه فلسفه «پیش گیرنده» قرار دارد به تجزیه و تحلیل مقدماتی خطر این شركت پرداخت.


مفهوم ایمنی سیستم:

عبارت است از بكارگیری مهارتهای فنی و مدیریتی ویژه در قالبی نظام‌مند و آینده‌نگر به منظور شناسایی و كنترل خطرات موجود در طول عمر یك پروژه، برنامه یا فعالیت بعبارت ساده‌تر ایمنی سیستم عبارت است از فرایند تجزیه و تحلیل خطرات و كنترل آنها كه از فاز ایده سیستم شروع و در كل فازهای طراحی، ساخت، آزمایش، استفاده و كنار گذاشتن آن ادامه یابد.

لازم به ذكر است كه كاربرد درست ایمنی سیستم نیازمند بكارگیری دقیق روشهای مهندسی به همراه كنترل‌های مدیریتی لازم جهت اطمینان از كاربرد دقیق و اقتصادی آنهاست لذا فعالیتهای ایمنی سیستم را می‌توان در دو دسته كلی فعالیتهای مهندسی، فعالیتهای مدیریتی تقسیم‌بندی كرد.

تعاریف و اصطلاحات:

-    ایمنی: در فرهنگ لغات اصطلاح ایمنی به معنی امنیت، آسایش، سلامتی و…آمده است و از نظر تعریف عبارتست از میزان یا درجه فرار از خطر. ایمنی كامل یعنی مصونیت در برابر هر نوع آسیب، جراحت و نابودی كه با توجه تغییرپذیری ذاتی انسان و غیر قابل پیش‌بینی بودن كامل اعمال و رفتار او و همچنین علل دیگر به نظر می‌رسد كه هیچگاه ایمنی صددرصد حتی برای یك دوره اصطلاحاتی نظیر«پیشرفت ایمنی»، «ارتقاء ایمنی» و «ایمن‌تر» و… استفاده می‌كنند.

-    سیستم:  عبارتست از مجموعه افراد، تجهیزات، قوانین، روشها و دستورالعملها به منظور اجرای یك فعالیت معین دریك محیط خاص كنار یكدیگر قرار می‌گیرند.

-    ایمنی سیستم: استفاده از یك حد بهینه و مطلوب از ایمنی با بكارگیری اصول مهندسی و مدیریت ایمنی سیستم جهت كسب ابتكار عمل و غلبه بر مسائل حاد عملیاتی در طول چرخه عمر سیستم.

-    خطر: به شرایطی اطلاق می‌شود كه پتانسیل رساندن آسیب و صدمه به كاركنان، خسارات به وسایل، تجهیزات، ساختمانها و از بین بردن مواد یا كاهش قدرت كارآیی در اجرای یك عمل از قبل تعیین شده باشد.

-    شدت خطر: عبارتست از یك توصیف طبقه‌بندی شده از سطح خطرات بر اساس پتانسیل واقعی یا مشاهده شده آنها در ایجاد جراحت، صدمه و یا آسیب.

-         احتمال خطر: عبارتست از امكان بروز شرایط خاص در یك وضعیت معین یا محیط كاری.

-    حادثه: واقعه برنامه‌ریزی نشده و بعضاً صدمه‌آفرین یا خسارت رسان كه انجام، پیشرفت، یا ادامه طبیعی یك فعالیت یا كار مختل می‌سازد و همواره در اثر یك عمل یا كار نا‌ایمن یا شرایط ناایمن و یا تركیبی از آن دو به وقوع می‌پیوندد.

-    شبه حادثه: رویدادهایی هستند كه هر چند می‌توانند باعث صدمه و یا جراحت شوند ولی به موارد ذكر شده منجر نشده و به اصطلاح به خیر می‌گذرند.

-    اعمال ناایمن: تخطی از یك روش یا عمل معمول، صحیح و قابل قبول، قرارگرفتن غیر ضروری در معرض یك خطر یا انجام كاری كه سطح ایمنی را از حد طبیعی پایین می‌آورد، عمل یا كار ناایمن نامیده می‌شود.

-         شرایط ناایمن: شرایط فیزیكی كه در صورت تصحیح نشدن ممكن است به حادثه منجر شود.

-    خطای انسانی: ناتوانی در انجام وظایف ضروری (یا انجام یك فعالیت ممنوع) كه ممكن است باعث به هم خوردن فعالیتهای برنامه ریزی شده و صدمه به تجهیزات یا اموال بشود.

-         ریسك: عبارتست از امكان وقوع حادثه بر حسب احتمال وقوع و شدت آن.

-    شكست یا نقض: عدم توانایی یك جزء، وسیله یا سیستم در اجرای عملكرد مورد انتظار و یا انجام یك عمل یا فعل ناخواسته را تقض یا شكست گویند. به عنوان مثال بصدا در نیامدن زنگ اعلام آتش‌سوزی در موقع حریق و یا بصدا در آمدن آن در مواقع غیرضروری هر دو نقض محسوب می‌شوند.

-         قابلیت اعتماد: عبارت از حد اطمینانی است كه یك محصول یا سیستم می‌تواند كاركرد معین خود را تحت شرایط عملیاتی و محیطی از پیش تعریف شده برای یك مدت معین انجام دهد.


تئوری‌های حادثه:

تئوری‌های متعددی در خصوص بروز حوادث توسط محققین ارائه شده است كه هر كدام برروی پارامتری تأكید دارند. ذكر این نكته ضروری است كه هیچكدام از تئوری‌های فوق نمی‌توانند بیانگر احتمال وقوع كل حادثه باشند.

بر اساس این نظریه، هر نظام تولیدی و خدماتی از سه فاكتور انسان، محیط، ابزار تشكیل شده است. انسان در محیط تدارك شده برای تولید یا به كارگیری ابزار مبادرت به فعل مثبت تولید نمود و محصول با كیفیت و كمیت پیش بینی شده را با ارائه تصمیمات سازنده تولید می نماید. انتخاب غلط هر یك از عوامل سه‌گانه فوق، اتخاذ تصمیمات غلط و حضور عوامل تنش ساز در ارتباط صحیح این سه تاثیر و كاربه همراه حادثه خواهد بود.

تفسیر نتایج

        · ریخت و پاش كارگاهی (با طبقه ریسك 4B):

با توجه به اینكه صدمات  حاصل از ریخت و پاش كارگاهی می‌تواند جزئی باشد و احتمال وقوع حادثه بصورت چندین بار در طول عمر سیستم باشد، كه بر اساس ماتریكس بررسی خطر خطری با طبقه 4B قابل قبول است ولی نیاز به تجدید نظر دارد.

        · عدم استفاده از وسایل حفاظت فردی (با طبقه ریسك 4B)

عدم استفاده از وسایل حفاظت فردی می‌تواند باعث بروز خسارت جسمانی و جسمانی و بیماری شغلی شود و از نظر احتمال وقوع چندین بار در طول عمر سیستم می‌تواند رخ دهد كه بر اساس ماتریكس بررسی خطر طبقه ریسك B3 ، مطلوب است.

        · عدم تهیه ماسك تنفسی مناسب برای كارگران با طبقه ریسك B2.

عدم تهیه ماسك تنفسی مناسب برای كارگران می‌تواند سبب بروز انواع بیماریهای ریوی و خونی بر اثر انتشار و در نتیجه استنشاق بخارات سمی و … شود و از نظر احتمال وقوع،‌ می‌تواند در طول عمر سیستم چندین بار رخ دهد كه بر اساس ماتریكس بررسی خطر با طبقه B2 غیر قابل قبول است.

        · گرمای زیاد با طبقه ریسك D3

گرمای زیاد ناشی از عملیات جوشكاری می‌تواند باعث گرمازدگی و یا سایر بیماریهای ناشی از گرما شود و احتمال وقوع آن در طول عمر سیستم هر چند خیلی كم ولی وجود دارد. بر اساس ماتریكس بررسی خطر طبقه ریسك 3D قابل قبول است ولی نیاز به تجدید نظر دارد.

        ·  حمل بارهای سنگین به صورت دستی با طبقه دیسك 2E

حمل بارهای سنگین به صورت دستی می تواند باعث بروز عوارض و ناراحتی های اسكلتی عضلانی شود كه در طول عمر سیستم به ندرت رخ می دهد كه براساس ماتریكس بررسی خطر قابل قبول و بی نیاز به تجدیدنظر دارد. و طبقه دیسك آن 2E می باشد.

        · سیستم تهویه نامناسب با سطح ریسك 2A :

تهویه نامناسب می تواند باعث انتشار آلودگی و بخارات سمی و غیره در كارگاه شود كه این خود باعث بروز بیماریهای ریوی شغلی شود كه از نظر احتمال وقوع در طول عمر سیستم، چندین بار می تواند رخ دهد كه براساس ماتریكس بررسی خطر طبقه ریسك 2A غیرقابل قبول است.

        · حمل قالبهای سنگین به صورت دستی و احتمال سوختگی با طبقه ریسك 3D :

حمل قالبهای داغ به علت عدم استفاده از دستكش مناسب می تواند باعث در رفتن قالب و برخورد به سر و تنه كارگر شده و ایجاد سوختگی در اثر تماس شود كه می تواند باعث جراحت یا بیماری شغلی شود و احتمال وقوع آن در طول عمر سیستم هر چند خیلی كم ولی وجود دارد. براساس ماتریكس بررسی خطر طبقه ریسك 3D قابل قبول است ولی نیاز به تجدیدنظر دارد.

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

مقاله بررسی اینترانت

مقاله بررسی پوشش‌های لایه نازك، كاربرد خواص مكانیكی و روش‌های اندازه‌گیری

مقاله بررسی تكنولوژی طراحی و تولید به كمك كامپیوتر (CADCAM)

مقاله بررسی تكنیك های كشتی

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام