مقاله بررسی عدالت مقاله بررسی عدالت

دسته : علوم انسانی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 10 KB

تعداد صفحات : 13

بازدیدها : 254

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 2500 تومان

خرید این فایل

مقاله بررسی عدالت

مقاله بررسی عدالت در 13 صفحه ورد قابل ویرایش

مقاله بررسی عدالت در 13 صفحه ورد قابل ویرایش 

مقدمه:

عدالت واژه ای است كه از چند حرف تشكیل شده است، اما در خودش معنای وسیع و گسترده ای دارد. عدالت در فرهنگ لغت به معنی دادگری كردن، عدالت كردن آمده است. جرجانی می‌گوید: «عدالت در لغت استقامت باشد و در شریعت عبارت است از استقامت بر طریق حق است باجتناب از آن چه محظور است در دین.[1]

سخن از حق و عدالت زیاد به گوش می رسد، اما وقتی جای قول و عمل فرامی‌رسد كناره گیری می‌كنند چرا كه ممكن است منافع خود را از دست بدهند. قرآن كریم كتاب به كمال رساندن انسان است و در این جهت همه امور را با عدالت تنظیم نموده است، كه عدالت جان هر چیز است، و اگر عدالت از چیزی سلب شود،‌ گویا جان و روح آن چیز را گرفته باشند، جز مرده ای بیش نخواهند بود. حضرت علی علیه السلام در بیان كلی می فرماید: عدالت حیات و زندگی است.[2]

یكی از دل مشغولی‌های اصلی پیامبران الهی در تمامی اعصار و نیز شاخصه اصلی دولت دینی و مردم سالار عدالت اجتماعی است. انسانها بالفطره شیفته عدالتند و وعده و انتظار عدالت شیرین ترین وعده و انتظار برای انسانهاست چه سرها كه برای عدالت پای دار نرفته و چه قلم ها كه به خاطرش به خون آغشته نشده است.

با آن كه كتابهای بسیاری دربارة عدالت منتشر شده و هنوز موضوع داغ محافل فكری جهان است، جهان از جهت علمی و عملی با حقیقت و سیر عدالت و عدالت دزدی فرسنگ‌ها فاصله دارد. امیدواریم كه روزی این فاصله از بین برود:

عدالت كن، كه در عدل آنچه یك ساعت بدست آید                میسر نیست در هفتاد سال اهل عبادت را

(صائب)

چكیده :

مقاله ای كه پیش رویتان قرار دارد، از چند بخش تشكیل شده است. مقاله با یك مقدمه شروع می‎شود. در مقدمه عدالت را معنی كرده ام كمی در این باره مطلب نوشته ام تا به این طریق مخاطب را متوجه موضوع مورد بحث كنم. بعد از مقدمه كم كم وارد موضوع عدالت شده ام. در قسمت بعد از مقدمه سعی كرده ام مفهوم عدالت در لغت و همچنین جایگاه آن را تا حدودی بیان كنم. در این قسمت از سخنان و حكمتهای امام علی (علیه‌السلام) هم استفاده كرده ام تا از سخنان آن بزرگوار هم در ارائه مطلب كمكی گرفته باشم. قسمت بعدی در مورد عدالت بستر كمالات است. كه مطلب اساسی آن اینست كه انسان اگر می‌خواهد به آنچه كه لایق آن است برسد باید عدالت را در همه امور جاری گرداند. مطلب بعدی عنوانش عدالت از آرزو تا عمل است، كه از روزنامه تفاهم گرفته شده این نوشته از آقای رضای غلامی است، كه در مورد عدالت اجتماعی در جامعه می‎باشد. این قسمت هدفش اینست كه اجرای عدالت در جامعه نیازمند یك برنامه جامع علمی و مبارزه با ظلم از سوی هر دولتی می‎باشد. مطلب آخر هم در مورد اینست عدالت راه رسیدن به قله انسانیست. بندگان در سایه عدالت بهترین آدم ها می‎شوند و با بی عدالتی به بدترین آدم تبدیل می گردند. این بود مختصری توضیح در مورد مقاله‌ای كه نوشته شده است.

 

عدالت راه رسیدن به قلة انسانیت

عدالت كمال است كه در رأس ارزشهای انسانی و اسلامی قرار دارد و سلامت همه امور بدان بسته است، با چنین نگرشی پیشوای عدالت گرایان علی (علیه السلام) فرموده است: «بدان كه برترین بندگان خدا نزد او پیشوایی است دادگر، هدایت شده و راهبر، كه سنتی را كه شناخته شده است برپا دارد، و بدعتی را كه ناشناخته است بمیراند … و بدترین مردم نزد خدا پیشوایی است ستمگر، خودگرا، و موجب گمراهی دیگران، كه سنت پذیرفته را بمیراند، و بدعت واگذارده را زنده گرداند8.

برترین بندگان، عدالت برترین می‎شوند و بدترین مردمان نیز با بی عدالتی بدترین می گردند كه كسی جز به تحقق كمال عدالت در خویش نمی تواند به سوی كمال مطلق گام بردارد و محبوب حق شود. امام علی (علیه السلام) در ضمن خطبه‌ای در این باره فرموده است: بندگان خدا! همانا محبوبترین بنده نزد خدا، بنده ای است كه خدا او را در پیكار نفس یا راست- عدالت بر خود گماشته و نخستین نشانه آن اینكه هوا و هوش را از دل برداشته9.

 


خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

تحقیق سازه های شخص القایی صدا و سیمای ایران بر مخاطبان

مقاله کارشناسی با موضوع سیستم شبکه شهری

تحقیق تاثیر تقسیم سود تعدیل شده تغییرات قیمت ها بر نقدینگی شرکتها

پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی ساختار سیاسی در روزنامه های کیهان و سلام

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام