مقاله بررسی میكروویو و اثرات آن بر ارگانیسم بدن مقاله بررسی میكروویو و اثرات آن بر ارگانیسم بدن

دسته : علوم پزشکی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 18 KB

تعداد صفحات : 17

بازدیدها : 268

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 4800 تومان

خرید این فایل

مقاله بررسی میكروویو و اثرات آن بر ارگانیسم بدن

مقاله بررسی میكروویو و اثرات آن بر ارگانیسم بدن در 17 صفحه ورد قابل ویرایش

مقاله بررسی میكروویو و اثرات آن بر ارگانیسم بدن در 17 صفحه ورد قابل ویرایش 

امواج الكترومغناطیسی:

امواج الكترومغناطیسی اساساً نوسانهای متوالی الكترومغناطیسی هستند كه از تغییرات میدان الكتریكی یا میدان مغناطیسی بوجود می آیند. این امواج برای انتشار به محیط مادی نیاز ندارند و در خلاء نیز منتشر می‎شوند.

این امواج بر اساس طول موج و فركانس طبقه بندی می‎شوند.

میكرو ویو قسمتی از طیف امواج الكترومغناطیسی كه دارای فركانس 0/03-300GHz و طول موج بین 1 الی 1000 میلی متر می‎باشد.

اشعه میكروویو در برخورد با جسم به 3 حالت تأثیر می گذارد:

1- جذب می‎شوند.               2- عبور می‌كنند.                3- انعكاس می یابند.

موادی كه قطبی هستند در نتیجه تابش میكروویو دو قطبی های الكتریكی تشكیل شده، قادر به جذب امواج میكروویو می‎شود (در آب انرژی جذب شده به حرارت تبدیل می‎شود)

مواد غیرمغناطیسی كه مقاومت الكتریكی كم دارند انرژی تابش را منعكس می‌كنند و اجازه نمی دهند كه امواج عبور كنند (اكثر فلزات و یا آلیاژهای فلز)

موادی كه مقاومت الكتریكی بالا دارند نسبت به میكروویو شفاف هستند (مواد سرامیكی و بعضی پلاستیك ها)

 

-         كاربردهای میكروویو

مهمترین كاربرد میكروویو، كه طول موج از چند میلی متر تا حدود یك متر دارد ارسال امواج رادیویی هدایت شده می‎باشد. از این امواج در ارتباطات دور راداری و تلویزیون و ارتباطات خارج از جو استفاده می‎شود. این امواج در لوله های الكترونیكی مخصوص با استفاده از اندركش بین یك باند الكتریكی و یك موج الكترومغناطیسی ساطع شده از مولد تولید می‎شود.

یكی دیگر از كاربردها، در عملیات حرارتی و ذوب فلزات و آلیاژها از سیستم القاء حرارت توسط امواج میكروویو استفاده می‎شود. این دستگاه شامل یك یا چند سیم پیچ به اندازه مناسب است كه در آن جریان متناوب با فركانس معین جریان می یابد و فلزی كه باید حرارت ببیند در داخل این سیم پیچ ها قرار می گیرد، گرمایی كه در این حالت ایجاد می‎شود ناشی از اثر ژول است كه در نتیجه وجود جریان های گردابی شدید (كه جریان فوكو خوانده می‎شود) به میدان مغناطیسی القاء می‎شود.

تأثیرات امواج میكروویو بر روی ارگانیسم بدن موجود زنده:

تأثیر این امواج بر بدن در كل منفی است و در كارخانجاتی كه با این امواج سروكار دارند، كارگران باید تحت مراقبت های خاص باشند. مسئولیت كنترل خطرات ناشی از امواج الكترومغناطیسی به عهده اداره بهداشت USL (Unita Sanitarie Lacali) می‎باشد. امواج میكروویو دارای اثرات منفی تر از مادون قرمز می باشند.

در هر ارگانیسم زنده مكانیزم طوری است كه در مقابل انرژی حرارتی ورودی سیستم تنظیم كننده وارد عمل می شود، حال اگر این حرارت بیش از حد توان باشد سبب ایجاد ضایعات و یا زخم و حتی مرگ ارگانیسم را دارد كه اشعه میكروویو دارای چنین گرمایی است.

عدسی چشم و بیضه ها بیش از هر عضوی در مقابل گرمای شدید آسیب پذیر هستند.

علاوه بر اثرات حرارتی، اثرات غیرحرارتی نیز ممكن است به وجود بیاید كه به پدیده پیچیده فیزیكی شیمیایی بستگی دارد كه اثرات و مشخصات آن هنوز به صورت تجربی مورد بررسی قرار نگرفته است.

براساس اطلاعاتی كه تاكنون به دست آمده است تعداد ضایعاتی كه بر اثر تابش زیاده از حد میكروویو به وجود می‎آید عبارتند از:

-         آسیب دیدن عدسی چشم

-         آسیب دیدن غده تناسلی در مرد (ایجاد اختلال در اسپرماتوزئیدها و نامتعادل شدن هورمون ها)

-         ازدیاد لنفوسیت ها در خون

-         ظهور اختلالات نوروتیك

حال برای كاهش این اثرات مخرب باید به طریق زیر عمل كرد:

اگر یك موج الكترومغناطیسی به فصل مشترك بین دو محیط مادی كه مشخصات الكترومغناطیسی متفاوتی دارند برخورد نماید، بخشی از انرژی این موج منعكس شده و قسمت دیگر آن وارد جسم دوم می‎شود. حال اگر جسم دوم قابلیت جذب انرژی را داشته باشد، موج قسمتی از انرژی خود را به آن داده و به تدریج تحلیل می رود. انرژی انتقالی بصورت مقابل كاهش می یابد.  

كه S0 عبارت است از شدت انرژی موج تابش (z=0).  عمق نفوذ می‎باشد و برابر است با فصل مشترك تا محلی كه میدان الكترومغناطیسی به حدود 37 درصد و مقدار انرژی به حد كمتر از 14 درصد، كه در مقایسه با مقادیر آن‌ها در هنگام برخورد كاهش یافته است.

عمق نفوذ اشعه طبق رابطه پیچیده با فركانس موج نسبت عكس دارد و در بافت بیولوژیكی كه آب و الكترولیت‌ها و مولكول‌های گوناگون هستند. عمق نفوذ اشعه با توجه به مقدار آبی كه در خود بافت وجود دارد اندكی متفاوت است به طور كلی، برای انرژی یكسان برای موج تابش، هر چه فركانس كمتر باشد، یعنی طول موج آن بزرگتر است و عمق نفوذ بیشتر خواهد بود.

در كل میكرویوهای كه مصارف خانگی برای پخت دارند مقدار میانگین چگالی توانشان در فاصله 5 سانتی‌متری سطح خارجی دستگاه نبایستی از 50 بیشتر باشد. البته در رستوران‌ها و دیگر اماكن غذاخوری عمومی، با توجه به مقدار تابش زیاد، كارگران آن‌ها را می‌توان در گروه كارگران اشعه دیده دسته‌بندی كرد.

تأثیر اجاق‌های میكرو و بر روی انسان و غذای پخته شده

آنچه مسلم است. ماكرویو می‌تواند بافت‌های بدن را همانطور كه بر روی غذا اثر می‌گذارد- بسوزاند.

از این رو توصیه شده است كه در مدت زمانی كه ماكرویو در حال پختن غذا می‌باشد فاصله طبق آنچه گفته شد از آن رعایت گردد.

اما تأثیر ماكرویو بر روی غذاهایی كه درون آن پخته می‌شود طبق تحقیقات مختلف هنوز به طور كامل شناخته شده نیست.

در زیر به بررسی چند مورد از این تحقیقات و نتایج آن‌ها می‌پردازیم.

1- تحقیقات هیستولوژی بر روی نوعی گل‌كلم و هویج نشان داد كه ساختار مولكولی و خواص غذایی آنها تغییر یافته و فاسد می‌شود و واژگونی قطبی صورت می‌گیرد. در این دو دیواره سلول تخریب شده كه در مقایسه با پخت معمولی كه دیواره دست نخورده باقی می‌ماند یك اثر كاملاً مخرب است. تحریك واژگونی قطبی سبب می‌شود كه سلول ماده مغذی تخریب شود. مسئله دیگر ایجاد رادیكال‌های آزاد می‌باشد. این رادیكال‌ها گرایش قوی دارند و سبب واكنش می‌شوند آنها می‌توانند با آنزیم‌ها واكنش دهند و بدین سبب می‌توانند مراحل بیولوژی را تخریب كنند.

در سال 1973، 2 دانشمند آمریكائی به نام‌های P. Czerski و w.m. Leach ثابت نمودند كه ماكرویو باعث ایجاد سرطان در حیوانات می‌شود. (2)

یك گروه از دانشمندان در دانشگاه stanford و پزشكان كالیفرنیا، كشف كردند كه شیر در دمای بالا (980c تا 720c) فعالیت عوامل ضد باكتری گندزدا كاهش می‌یابد و در دمای بالا E. Coli, (980c) شروع به رشد كردن می‌نماید. به این پرتوهای ماكرویو با افزایش به شدت زیاد دما ضررهای مهمی به سیستم انیولوژی پروتئین‌های شیر وارد می‌كند و گرمای آن بطور یقین برای شیر مناسب نیست (3)

- در مطالعاتی دیگر در یك درمانگاه سوئیس Dr. Hans Ulrich Hetter,. از دانشمندانی بوده كه بر روی غذاهای پخته شده در میكروویو كار كرده است. Dr. Hetter كه متخصص در كارخانجات غذایی سوئیس می‌باشد و دریافت كننده اسكال جهانی نیز هست، در سال‌های اخیر استاد و پروفسور Lausanne university است. مقاله تبلیغاتی در مورد مواد غذایی میكروویو در سال 1991 چاپ كرد‌ه‌اند. در یك فصل از این نشریه در مورد اثرات سرطانی این غذاها در خون بحث شده است.

دكتر Hetter اولین دانشمندی بود كه در مورد تأثیر پرتومیكرویو بر روی مواد مغذی غذا و تغییرات فیزیولوژی خون بدن انسان مطالعه كرده است. مطالعات او نشان داد كه نیروهای فاسد‌كننده‌ای بر روی غذا تولید می‌شود و این تغییرات ایجاد اختلال‌هایی در سیستم بدن می‌كنند.

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پروژه بانک اطلاعاتی شرح سیستم داروخانه

تحقیق وضعیت تغذیه سالم و رژیم های غذایی بیمارستانی

تکنولوژی تله مدیسین و دستگاه های مرتبط با آن

استخراج و شناسایی ترکیبات طبیعی موجود در کبد و بافت عضله ماهی کفشک زبان گاوی (Largescale tonguesole)

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام