پایان نامه گاوداری پایان نامه گاوداری

دسته : سایر گروه ها

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 22658 KB

تعداد صفحات : 207

بازدیدها : 432

برچسبها : دانلود پایان نامه پژوهش پروژه

مبلغ : 10000 تومان

خرید این فایل

پایان نامه گاوداری

پایان نامه گاوداری

پایان نامه گاوداری

پیشگفتار

بانك كشاورزی به عنوان بانكی تخصصی با هدف تأمین نیازهای مالی دست اندركاران امور كشاورزی در سراسر ایران ، تأسیس شد . گستردگی جغرافیایی و ارتباط تنگاتنگ با روستائیان ، ضرورت ارائه خدمات ترویجی و آموزش كشاورزی را ایجاب كرد و براین اساس ، ایجاد شبكه ای از دانش آموختگان كشاورزی ضرورت یافت .

رشد روزافزون علوم در همه زمینه ها ، بنیاد كشاورزی سنتی را در جهان در هم ریخت و تحولی شگرف درعملكرد محصولات كشاورزی و دامی به پا كرد . به موازات رشد شتابان جمعیت در جهان ، كشورهای پیشرفته با استفاده از جدیدترین یافته های علمی و به كارگیری بهینه آب و خاك   و نهاده های كشاورزی و... آنچنان افزایشی در عملكرد محصولات كشاوری در واحد سطح و محصولات دامی در واحد زمان ایجاد كردند كه به صادر كنندگان اصلی تولیدات كشاورزی و دامی تبدیل شدند . برای مثال از سال1920 تا 1970 یعنی در مدت 50 سال ، طول دوران پرورش جوجه های گوشتی به نصف كاهش یافت در حالی كه میزان تولید دو برابر شده بود . به عبارت دیگر رشد   جوجه های یك روزه به طور متوسط روزانه چهار برابر شده بود . در این مدت ضریب تبدیل غذا از 5 به 2/2 و میزان تلفات در یك دوره نیز از 20 درصد به 4 درصد كاهش یافته بود . كشورهای در حال توسعه اما ، با افزایش روزافزون جمعیت ، به دلیل استفاده سنتی از منابع طبیعی ، روز به روز فقیرتر    می شدند . 

مقدمه 

انسان اولیه پس از این كه سالیان بسیار زیادی در جنگل ها ، دشت ها و غارها روزگار را با خوردن برگ ، دانه و میوه درختان و شكار حیوانات گذرانید به ساختن پناگاه پرداخت و توانست بعضی از حیواناتی را كه تا دیروز شكار می كرد ، رام و اهلی نماید. او توانست همراه با پیشرفت ابزار كارش جایگاهی مخصوص برای دامهایش در گوشه ای از مأوی و مسكن خویش بنا كند . پس از اهلی كردن دام و بهره برداری از محصولات آن ، دامداری های اولیه را شكل داد و بهره برداری اقتصادی و رفع نیاز جامعه بشری را سامان بخشید . در این دوران گاو  در كشورهای باستانی مصر ، یونان ، چین ، هندوستان و ایران اهمیت بسیاری داشته و پرورش داده می شده است و آثاری مادی ، كتابها و كتیبه های نوشته شده و نقوش به جای مانده در غارها از دلایل آن است . در آثار تخت جمشید و كاخهای مصر ، یونان و هندوستان كمتر كتیبه و سنگ نوشته ای    می توان یافت كه بدون نام یا تصویر گاو باشد . 

كمبود پروتئین در جهان 

با توجه به گزارش كارشناسان سازمان خواربار جهانی در بیشتر كشورهای آسیائی و آفریقایی مقدار تولید شیر و ركورد گاوهای شیری به علت كمبود علوفه و مواد غذایی بسیار پائین است . در حالی كه حدود 78 درصد گاوهای جهان در كشورهای در حال توسعه اند ، این كشورها حدود 10 درصد شیر و 30 درصد گوشت تولیدی جهان را عرضه می كنند و مصرف سرانه پروتئین در آنها از 3 تا 10 گرم در روز تجاوز نمی كند. یكی از علل اصلی وجود چنین اختلافی ، استفاده از امكانات و تكنولوژی جدید در كشورهای پیشرفته است . به عنوان مثال در این  كشورها ، در یك گاوداری 80 رأسی كه 50 هكتار زمین زراعتی داشته و تولیداتش سیلو می شود ، جمع ساعات كار سالانه شش هزار ساعت تخمین زده می شود ، كه معادل با كار دو نفر كارگر تمام وقت است . طبق آمار منتشره در كتاب دیری كاتل در سال 1971 از تعداد 7/12 میلیون رأس گاو شیری در آمریكا متجاوز از 117 بیلیون پوند، شیر تولید شده است . ولی در بسیاری از كشورهای عقب مانده ، خانواده های كثیری دیده می شوند  كه كار اصلی آنها نگهداری یك رأس گاو است و برای امرار معاش ناچاراً شیر تولیدی را به بازار عرضه نموده و خود در فقر كامل مواد پروتئینی به سر می برند . 

هلشتاین

نام اصلی این نژاد كه از ناحیه ای به نام فریزلند در كشور هلند ، به سراسر دنیا صادر شده ، هلشتاین فرژین است . این نژاد از سنگین وزن ترین گاوهای شیری دنیاست . وزن ماده گاو بالغ آن 750-600 كیلوگرم و نر بالغ آن 900-750 كیلوگرم است . ضریب تبدیل غذا به گوشت در این نژاد مناسب است . انطباق با شرایط آب و هوایی بسیار متفاوت ، از مناطق سر سیر گرفته تا معتدل و نیمه گرمسیری از ویژگیهای این نژاد است . مهمترین ویژگی این نژاد شیردهی فوق العاده آن است كه در مناطق خوش آب و هوای امریكا حتی به پانزده تن در سال و در اروپا ، سیزده تا چهارده تن در سال با 4-2/3 درصد چربی می رسد . قد گاوهای این نژاد 35/1 تا 50/1 متر است . سری ظریف و اغلب سیاه و سفید با شاخ های كوچك و بسیار شكیل دارند. گردن متوازن با   سینه ای فراخ و سیاه ، سفید ویژگی گاوهای این نژاد است . 

جرسی (Jersey)

این نژاد كه از كشور بریتانیا به دیگر نقاط دنیا صادر شده است ، جثه ای كوچكتر از هلشتاین دارد . وزن ماده بالغ 500-450 و نر بالغ 650-550 كیلوگرم است . رنگ پوست بدن از قهوه ای تا  قهوه ای روشن مایل به زرد تیره متغیر است . مقدار تولید شیر آن كمتر از نژاد هلشتاین اما درصد چربی آن بیشتر است . در مقایسه با نژاد هلشتاین مقاومت این نژاد نسبت به آب و هوای نیمه گرم و خشك بیشتر است .

براون سویس (Brown Swiss)

زادگاه و مركز اصلی پرورش این نژاد مناطق كوهستانی سویس است . این نژاد جثه ای بزرگ و اسكلتی خوش قواره برای اصلاح نژاد دارد و از نظر تولید گوشت و شیر قابل توجه است. مقدار شیر ماده گاو براون سویس از هلشتاین كمتر ولی درصد چربی شیرش بیشتر است . رنگ پوست بدن آن ها از قهوه ای تا خاكستری متغیر است . وزن گاو بالغ ماده به 650 كیلوگرم می رسد . ضریب تبدیل غذا به گوشت در این نژاد مناسب است و از نظر مقدار شیردهی بعد از هلشتاین قرار دارد .

سایر نژادهای اروپائی

علاوه بر نژادهای مذكور نژادهای مختلفی چون نژاد قرمز دانماركی ، گزنزی ، سمینتال ، فنلاندی ، نرماندی ، لیموزین و نژاد معروف گوشتی شورت هورن (Short Horn) بریتانیائی وجود دارند . نژاد هردفورد كه بسیار وزین است و وزن آن به 1500-1350 كیلوگرم می رسد ، از نژادهای ممتاز گوشتی دنیا است . 

شكمبه

اگرچه چهارقسمت معده نشخواركنندگان از هم جدا نیستند و به آسانی محتویات آنها از قسمتی به قسمت دیگر عبور می كند ، اما هر كدام اهمیت ویژه ای دارند . برای مثال ، شكمبه به عنوان محفظه ای برای تخمیر بی هوازی كربوهیدراتها، بیش از نهصد تیپ باكتری یا میكرو اركانیسم و پروتزا را در هر گرم از محتویات خود  جای داده است . میكرواركانیسمها ، آنزیم هایی را تولید می كنند كه سبب شكسته شدن و هضم فیبرها و كربوئیدراتهای موجود در خوراك می شوند . حاصل این اعمال اسیدهای چرب با طول زنجیر كوتاه است كه برای ساخت چربی شیر در شكمبه جذب می شوند . البته بین نشخواركننده و میكرواركانیسمها ، همزیستی مسالمت آمیزی وجود دارد و آنها لازم و ملزوم یكدیگرند . 

جذب پروتئین

پروتئین ها به دو بخش قابل تجزیه Ruman Degradable Protein   (RDP)و غیرقابل تجزیه در شكمبه Ruman Undegradable Protein   (RUP)تقسیم می شوند . پروتئین قابل تجزیه در شكمبه به آمونیاك (NH3) و اجزاء تشكیل دهنده پروتئین ها مثل پپتیدها و اسیدهای آمینه تفكیك می شود . میكروكانیستها از این اجزاء برای رشد و تكثیر خود استفاده كرده و انرژی لازم برای خود را از طریق تجزیه كربوتیدراتها تأمین می كنند . پروتئین های زنجیربلند و لاشه این میكرواركانیسمها پس از عبور از شیردان و روده ها تحت عنوان By Pass Protein و تحت تاثیر آنزیمهای روده ، جذب و وارد جریان خون می شوند و این نوع پروتئین كه حدود 60 درصد كل احتیاجات یك گاو را در اواسط شیرواری تشكیل می دهد ، از طریق روده جذب می شود .

سرعت عبور غذا از دستگاه گوارش

  علوفه تازه و نارس فیبر كمتر و پروتئین و مواد ویتامینه بیشتری دارد . چنانچه گاو در چراگاهها و مراتع از این علوفه ها استفاده كند ، به علت داشتن فیبركم و آب زیاد ، توقف این غذا  در دستگاه گوارش كم بوده و با سرعت بیشتری از آن عبور می كند . به همین دلیل در فصل بهار اكثر گاوها دارای مدفوعی سبزرنگ بوده و گاهی دچار اسهال های شدید می شوند . 

جذب سلولز و چربیهای موجود در غذا

سلولز غذا در شكمبه به اسیدهای چرب تبدیل شده و چربیها هم كه در دانه های نباتی و علوفه تا حدود چهار درصد وجود دارند ، تحت تاثیر آنزیم لیپاز و باكتریها در معده به صورت استات و اسیدهای قابل جذب در می آیند . حدود 50 تا 60 درصد اسیدهای چرب در معده به صورت استات و 18 تا 25 درصد ، به صورت پروپیونات و 12 تا 20 درصد به صورت بوتیرات هستند كه نوع علوفه و غذا می تواند تغییراتی را در این نسبتها به وجود آورند . برای مثال وقتی كه علوفه به صورت پلیت و كنسانتره زیاد به دام داده شود ، مقدار درصد پروپیونات ، زیاد و استات و بوتیرات كم می شود . از این روش در پرواربندی (فربه شدن) استفاده می شود .

هضم غذا در روده

غذا پس از ورود به روده chime نامیده می شود كه تحت تأثیر شیرة معده ، سكرتین ساخته و این هورمون با خون به لوزالمعده رفته و آنزیم لوزالمعده ساخته می شود . در ترشحات لوزالمعده آنزیمهای لیپاز (Lipase) ، تری پسینوژن (trypsinogene) ، كربوكسی پپتیداز  (Carboxy peptidase)،كیموتری پسینوژن(Chymotry psinogene)وآمیلاز (Amylase) وجود دارند .

گیاهان خانواده نخودیان (حبوبات)

یونجه (Alfa.Alfa) : یونجه گیاهی چندساله با ریشه های گسترده و عمیق است . این گیاه در اكثر نقاط ایران كشت می شود و انواع گوناگونی دارد . بخش عمده ای از علوفه گاوداریهای ایران را یونجه تشكیل می دهد . این علوفه هم به صورت سبز و تازه در گاوداری های كوچك و روستایی و هم به صورت خشك در واحدهای بزرگ به عنوان یكی از علوفه های پایه مورد توجه است . 

اسپرس : این گیاه از خانواده نخودیان و چندساله است . ارزش غذایی آن كمتر از یونجه و در حد شبدر است . برعكس شبدر ، در زمینهای آهكی و خشك كشت می شود . در صورت كاشت و مراقبت صحیح از مزرعه در سالهای اول و دوم مقدار علوفه خشك بیشتری از یونجه می توان برداشت نمود ، اما در سالهای بعد برداشت محصول علوفه نقصان پیدا می كند . به راحتی قابل خشك كردن و انباركردن است .

سوژا : این گیاه نیز از خانواده گیاهان پروتئینی و نخودیان است . اگر چه در كشورهای اروپایی و مخصوصاً آلمان به مقدار زیاد برای تهیه علوفه استفاده می شود ، اما در ایران مصرف     علوفه ای چندانی ندارد ، البته گاوهای شیرده به نسبت مصرف یونجه و شبدر رغبت زیادی به خوردن علوفه سویا دارند . در هر هكتار كشت سویا می توان 3-5/2 تن  علوفه خشك برداشت نمود . برای تهیه علوفه معمولاً از نوع سوژاهای دیررس استفاده می كنند . ارزش غذایی سوژا به شرح ذیل است .

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

آشنایی با موسیقی ونت

مشكلات دانشجویی خوابگاههای دانشجویی امكانات و

معنای هنر با روش‌های گوناگون و از نظر نظام‌های فكری و جهان‌بینی‌های مختلف

مقاله مشخصات اجرایی تجهیزات و مراحل آزمایش سردخانه ها و اتاق های انجماد

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام