مقاله طراحی صفحات وب مقاله طراحی صفحات وب

دسته : کامپیوتر و IT

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 16 KB

تعداد صفحات : 27

بازدیدها : 186

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 5000 تومان

خرید این فایل

مقاله طراحی صفحات وب

مقاله طراحی صفحات وب

مقاله طراحی صفحات وب

فهرست:

مقدمه

فرآیند برنامه ریزی استراتژیك

خط مشی وب سایت

اداره وب سایت

طراحی

معماری اطلاعات

محتوا

فراپیوندها

نگهداری و روزآمدی

ارزیابی

 نتیجه گیری

................................................................

بخشهایی از متن:


مقدمه

موضوع طراحی صفحات وب را با یك نمونه پی می گیریم.از آنجائیكه متن این مقاله برای آموزش طراحی یك صفحة وب كامل است از این رو ما این مبحث را با اصول طراحی وب سایت برای یك كتابخانه بطور نمونه شروع می كنیم.

در جهان امروز و در عصر تكنولوژی اطلاعات و ارتباطات ، باید بپذیریم كه هر سازمان و مؤسسه ای نیاز به وب سایت[1] دارد . كتابخانه ها و مراكز اطلاع رسانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند . اغلب كتابخانه ها و مراكز اطلاع رسانی از اواسط دهه 90 به ایجاد وب سایت و ارائه خدمات از این طریق پرداخته اند ( ریان ،2003 ،207 ) . وب سایت هر كتابخانه از یك سو پنجره ای به آن كتابخانه و از سوی دیگر ، راهنمای كاربران در اینترنت می باشد . در واقع كتابخانه ها علاوه بر ارتباط و بهره گیری از امكانات اینترنت ، می توانند از این طریق به معرفی خود و ارائه خدمات بپردازند . 

 اما ایجاد وب سایت برای كتابخانه ها و مراكز اطلاع رسانی ، نیاز به سرمایه گذاری گسترده در بودجه ، زمان و بخصوص در بخش نیروی انسانی دارد  . كتابخانه ها و مراكز اطلاع رسانی چالش های ایجاد و مدیریت وب سایت را پذیرفته اند و از برنامه ریزی استراتژیك به عنوان ابزاری سودمند برای مدیریت وب سایت كتابخانه ها بهره می برند .

...

 

طراحی

 اولین قدم در ایجاد و نگهداری یك وب سایت عالی ، طراحی عالی است . پس  نكات زیر را برای   طراحی صفحات وب سایت كتابخانه در نظر بگیرید :
   -     یك استاندارد برای طراحی صفحات سایت در نظر بگیرید ؛ به طوری كه همه صفحات از یك طرح و سبك ثابت پیروی كنند و هر صفحه به عنوان بخشی از سایت كتابخانه ، به راحتی قابل شناسایی باشد و هر صفحه دارای نام و آرم كتابخانه در اندازه كوچك باشد .

   -     خود را به جای كاربران سایت قرار دهید و آنچه را كه اغلب كاربران می خواهند از طریق سایت كتابخانه به دست آورند را فراهم كنید .
   -     همه اطلاعات را توسط عبارات مختصر در صفحه خانگی[18] كتابخانه قراردهید و توسط فراپیوندها كاربران را به اطلاعات مفصل در سایر صفحات سایت هدایت نمایید و سعی كنید كه صفحه خانگی سایت درست در یك صفحه ویندوز قرار بگیرد ؛ زیرا بزرگتر بودن آن ممكن است باعث شود كه بعضی از اطلاعات در اولین برخورد از نظر كاربران دور بماند . تحقیقات نشان داده كه كاربران اینترنت حداكثر 90 ثانیه برای مشاهده یك صفحه وقت می گذارند و اغلب به ادامه صفحه توجه نمی كنند و می خواهند اطلاعات مورد نیازشان را به سرعت و در كمترین زمان به دست آورند.
-    در همه صفحات سایت ، علائم راهنما  را در بالا یا سمت چپ صفحه قرار دهید و فهرست مندرجات كل سایت را در همه صفحات قرار دهید . به این ترتیب امكان ارتباط سریع بین صفحات به وجود می آید و كاربران به آسانی می توانند در سرتاسر سایت حركت كنند .

   -     از به كار بردن تصاویر متحرك ، غیرضروری و بزرگ در طراحی صفحات خودداری كنید ؛ زیرا این تصاویر كاربران را گیج می كند . در مقابل از تصاویر دیجیتالی كوچك ( حد اكثر 35 كیلوبایت ) استفاده كنید .

   -     صفحات سایت را بیشتر شبیه صفحات كتاب طراحی كنید تا به آسانی قابل خواندن باشد و از قرار دادن اطلاعات زیادی در یك صفحه خودداری كنید . صفحات را با زمینه سفید و حروف سیاه یا با رنگهای مغایر با هم طراحی كنید . به اندازه متناسب حروف نیز توجه كنید .

 

 

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پایان نامه هوش ازدحامی و کاربردهای آن

پروژه کامپیوتر ISDN - شبکه دیجیتالی خدمات یکپارچه

تحقیق ابزار دیاگرام کشی visio برای متخصصان در امر تجارت

تحقیق کامپیوتر بررسی IEEE1394

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام