مقاله مقدمه‌ای بر ERP مقاله مقدمه‌ای بر ERP

دسته : پژوهش

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 46 KB

تعداد صفحات : 25

بازدیدها : 189

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 4500 تومان

خرید این فایل

مقاله مقدمه‌ای بر ERP

مقاله مقدمه‌ای بر ERP

مقاله مقدمه‌ای بر ERP

بخشهایی از متن:

ERP چیست؟
ERP خلاصه‌ی عبارت Enterprise Resource Planing است، كه در آن مهمترین كلمه Enterprise است. این گونه از نرم‌افزارها می‌كوشند تمام بخش‌ها و عملیات داخل یك موسسه را در یكی سیستم یكپارچه  کامپیوتری بگنجانند. بخش‌های مختلف (مالی، انبار، فروش و ...) ممكن است سیستم‌های كامپیوتری جداگانه خاص خودشان را داشته باشند، كه برای انجام كارهای خاص آنها بهینه‌سازی شده‌اند. ولی ERP همه‌ی آنها را در قالب یك نرم‌افزار یكپارچه كه از یك پایگاه داده واحد استفاده می‌كند، یكجا می‌نماید. اینطوری بخش‌های مختلف می‌توانند اطلاعات را به اشتراك بگذارند و با هم ارتباط داشته باشند.           

چطور ERP باعث بهبود عملكرد موسسه می‌شود؟
مهمترین ارزشی كه ERPها ایجاد می‌كنند، بهبود روشی است كه موسسه سفارش‌های مشتری را دریافت كرده آنها را پردازش می‌نماید. ERP سفارش مشتری را می‌گیرد و مسیری نرم‌افزاری برای تكمیل این فرم سفارش و طی شدن مراحل مختلف آن به صورت اتوماتیك فراهم می‌كند. این رویای ERP است، ولی واقعیت كمی خشن‌تر است.

مشكل اصلی
مردم دوست ندارند تغییر كنند، و ERP از آنها می‌خواند روش كارشان را عوض كنند. این دلیل سخت بودن كسب مزایای ERP است. خود نرم‌افزار اهمیت بسیار كمتری از صورت گرفتن تغییرات در روند كار موسسه دارد. اگر نرم‌افزاری تهیه و نصب كنید، بدون آنكه تغییری در روند كار افراد موسسه خود ایجاد نمایید، ممكن است هیچ یك از مزایای ERP را بدست نیاورید، و حتی برعكس، ممكن است نرم‌افزار جدید باعث كندتر شدن كار آنها شود.

...


چرا پروژه‌های ERP اغلب شكست می‌خورند؟

مهمترین دلیلش همان است كه پیش از این هم گفته شد. ERP روند كار افراد را در تمام موسسه دگرگون می‌كند. اگر كاركنان در هر یك از بخش‌ها با این امر كه روش‌های جدید بهتر از روش‌های قبلی هستند موافق نباشند، در مقابل استفاده از نرم‌افزار مقاومت می‌كنند، یا از بخش IT می‌خواهند كه نرم‌افزار را طوری تغییر دهد كه با روش كار فعلی‌شان منطبق شود. این جایی است كه پروژه ERP زمین می‌خورد. اینجاست كه جنگی سیاسی بر سر اینكه نرم‌افزار چطور كار كند درمی‌گیرد. بخش IT بودجه بیشتری مصرف می‌كند تا خواسته‌های افراد صاحب نفوذ موسسه را تامین كند. این اهلی سازی نرم‌افزار را ناپایدار (Unstable) و نگهداری آن را سخت‌تر می‌كند. ریشه‌ی اغلب قصه‌های وحشتناكی كه در مطبوعات درباره‌ی ERP ها می‌خوانید در تغییراتی است كه موسسه در هسته‌ی اصلی ERP ایجاد كرده تا آن را منطبق بر روش‌های كاری خود كند. چون ERP بیشتر فعالیت‌های موسسه را پوشش می‌دهد، یك خرابی در نرم‌افزار می‌تواند كار كل موسسه را مختل كند.
ولی بخش IT می‌تواند در بیشتر موارد اشكالات را برطرف كند، و كمتر موسسه‌ی بزرگی می‌تواند از اهلی سازی اجتناب نماید. چون هر تجارتی ویژگی‌هایی دارد كه سازنده نرم‌افزار در هنگام ساخت نمی‌توانسته آنها را پیش‌بینی كند. اشتباهی كه موسسات مرتكب می‌شوند این است كه تصور می‌كنند تغییر عادات كاركنان آسان‌تر از اهلی كردن نرم‌افزار است. این طور نیست. مقاومت درونی موسسه در برابر تغییر یكی از دلایل متداول شكست پروژه‌های ERP است.

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پروژه طراحی سایت مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی خراسان

پروژه طراحی وساخت سیستم ضبط و پخش سیگنال با میکروکنترلر AVR و کارت حافظه ی MMC

مقاله سیستم های نمایش اعداد در سیستم های كد گذاری

پایان نامه و پروژه ارشد تبرید خورشیدی

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام