مقاله یاددهی و یادگیری آموزش ابتدایی

مقاله یاددهی و یادگیری آموزش ابتدایی
رشته تحصیلی : پژوهش

فرمت فایل : doc

تعداد صفحات : 17

حجم فایل (به کیلوبایت) : 14

فرمت دانلود : رار/ زیپ

مبلغ : 3500 تومان

خرید و دانلود

مقاله یاددهی و یادگیری آموزش ابتدایی

فهرست:

آموزگاری، یك فرصت است

اهمیت دوره ابتدایی چیست؟

نقش تربیتی معلمان این دوره بر نقش آموزشی‌شان

تعبیر «مدرسه زندگی»

مهم‌ترین مشكلات دوره ابتدایی چیست؟

ویژگی‌های یك معلم در دوره‌ی آموزشی ابتدایی

منابع


آموزگاری، یك فرصت است

گفت‌وگو با دكتر حسین احمدی، معاون آموزش عمومی وزارت آموزش و پرورش.پیش از عید نوروز مقاله‌ای در صفحه آموزش همشهری چاپ شد كه تیتر آن این بود: وضع‌مان خوب شده است. مؤلف این مقاله، دكتر حسین احمدی، معاون وزارت آموزش و پرورش بود.

در همان مقاله، قول دادیم در گفت‌وگویی با دكتر احمدی، برخی از نكات مطرح شده در نوشته و نیز مسایل آموزش و پرورش ایران را با وی در میان بگذاریم. آن چه در پی می‌آید چكیده‌ای است از گفت‌وگویی مفصل كه با معاون آموزش عمومی و امور تربیتی وزارت آموزش و پرورش انجام داده‌ایم.

 حسین احمدی دارای درجه دكتری در رشته «فلسفه تعلیم و تربیت» است. او كه در حال حاضر معاون آموزش و پرورش عمومی وزارت آموزش و پرورش است، پیش از این به عنوان مدیركل دفتر ارزشیابی تحصیلی و تربیتی و مدیركل دفتر آموزش ابتدایی در همین وزارتخانه فعالیت كرده است. تألیف چند مقاله، كتاب و انجام پژوهش‌های مختلف آموزشی و پرورشی در كارنامه علمی احمدی به چشم می‌خورد.

  • ·    اهمیت دوره ابتدایی چیست؟

 - دوران كودكی كه حدود دو سال آن در آمادگی، پنج سال در دوره ابتدایی و سه سال در دوره راهنمایی (كه به آموزش عمومی مرسوم گشته است) سپری می‌شود، دوران بسیار حساسی است. در این دوران جنبه تربیت بر آموزش صرف ذهنی غلبه دارد، یعنی دوران كودكی دوران تربیت است.

...

  • مهم‌ترین مشكلات دوره ابتدایی چیست؟

 - معلمان ما شش روز هفته در مدرسه هستند و همه روز درگیر با آموزش و مدرسه هستند، در صورتی كه در دوره‌های دیگر این طور نیست. معلمان با تحصیلات كمتری را به این دوره روانه كردیم و تسهیلات لازم را برای ارتقای آنان فراهم نكردیم.

امروز كه بحث عدالت مطرح است، باید تمام مزایا و امكانات و تسهیلاتی كه دوره‌های دیگر آموزش و پرورش و یا مدرسان دانشگاه‌ها دارند برای آنان فراهم كنیم. دلگرم كنیم. ماندگاری ایجاد كنیم.

معلمان اسوه‌های صبر و شكیبایی هستند. روان‌شناس، مربی، یاور، هنرمند، جانشین پدر و مادر و كانون عشق و محبت هستند.ما در زمینه مربی پرورشی، مربی بهداشت و مربی تربیت بدنی كمبود داریم. از نظر فضا، تجهیزات و امكانات مدارس ما در محدودیت هستند. معلمان راهنما برای نظارت چه در شهر و چه در روستا كم است.

...