حاشیه نشینی و مشکلات آن حاشیه نشینی و مشکلات آن

دسته : علوم اجتماعی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 107 KB

تعداد صفحات : 143

بازدیدها : 213

برچسبها : پروژه تحقیق مبانی نظری

مبلغ : 6000 تومان

خرید این فایل

حاشیه نشینی و مشکلات آن

مشکلات

مقدمه:

جمعیت انبوهی كه در شهرها ، شهركها و آبادیهای اطراف تهران و مناطق فقیرنشین داخل تهران زندگی می كنند وبا رشد بی رویه ای افزایش می یابد، درواقع اغلب همان كسانی هستند كه درمفابله با محدودیتهای پیش گفته، عدم توانایی مالی در تهیه مسكن درداخل محدوده شهر تهران یا مشكلات دیگر در محل سكونت فبلی، مسكن خود را به خارج از محدوده یا مناطق حاشیه ای داخل شهر منتقل كرده اند و در عمل باید جزء جمعیت شهر تهران به شمار آیند.

بیان مسئله:

در كشورهای در حال توسعه به علت رشد سریع جمعیت و عوامل گوناگون مانند عدم تقسیم مناسب امكانات شهری، مسئله مهاجرت از روستاها و شهرهای كوچك به سوی شهرهای بزرگ یك امر عادیست. درایران نیز از این بعد به علت مسائل خاص جغرافیائی و دیگر مسائل شهرهای بزرگ خصوصاً شهری مانند تهران، دچار مشكل مهاجرت گردیده اند. د ررژیم گذشته در بیش از سه دهه، تهران چنان رشد یافت كه با گذشته خود فاصله گرفت.

    اهداف تحقیق:

همانطوری كه اشاره شد هدف اصلی این تحقیق بررسی تاثیر حاشیه نشینی و مشكلاتی آن در پیدایش و شیوع فرهنگی نامتناسب با فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی و گرایش یه رفتارهای غیر اجتماعی در میان ساكنان این مناطق می باشد. ارائه تعریفی از حاشیه نشینی و توصیف منطقه ای حاشیه نشین در شهر تهران و خصوصیات و ویژگیهای آن و همچنین مشكلاتی كه این شكل از زندگی برای ساكنان چنین مناطقی به همراه آورده است از موضوعات مورد بررسی این تحقیق را تشكیل می دهد.

1-   مسكن:

كمبود مسكن در این نقاط مسئله ای حاد گشته است. عدم اجازه ساخت وساز از طرفی و رشد جمعیت كه خصیصه ذاتی روستائیان مهاجر است از طرفی دیگر باعث ایجاد مشكلات و نابسامانیهائی درآن خانواده ها نهایتاً جامعه شده است.

2-   مشكلات شهری:

تشكیل این روستاها و شهرك ها در حریم شهر موجب شده تا در حوزه خدمات شهری قرار نگیرد و عدم خدمات رسانی و تامین امكانات مورد نیاز شهركها و روستاهای واقع د رحریم باعث شده تا این محلمه ها همواره با مشكلات بهداشتی، آموزشی، خدماتی و ... مواجه بوده كه به نارضایتی ساكنان آن نیز منجر گردیده است.

3- آب آشامیدنی:

برای مثالی از مشكل آب آشامیدنی می توان به منطقه 20 تهران اشاره كرد. آب شرب اغلب روستاها و شهرك های این منطقه از طریقی كاملاً نامناسب (مانند آبرسانی با تانكرهای غیر بهداشتی و...) تأمین می شود كه مشكلات عدیده ای را در سطح منطقه بوجود آورده است.

4-مشكلات اقتصادی:

گذشته از ساكنان بومی كه به كشاورزی و دامداری مشغول می باشند بقیه تازه واردان همیشه با فقر سر در گریبانند، بیكاری و فقدان تخصص كافی موجب گردیده تا شغلهای كاذب و خرید و فروش مواد مخدر و كالاهای غیر قانونی و... در مناطق حاشیه ای رواج بسیار داشته باشد.

5- مشكلات فرهنگی:

به علت پایین بودن سطح تحصیلات و اختلاط فرهنگی ، فرهنگ شهر نشینی در بین اغلب ساكنان حاشیه نشین وجود نداشته واین عدم وجود فرهنگ شهر نشینی در بین ساكنان باعث گردیده تا مشكلات ادارات مختلف را در سطح شهر دو چندان نمایند (مانند استفاده غیر مجاز از سیمهای برق و بهره برداری

غیر متعارف از شبكه آبرسانی و...)

روش تحقیق:

دراین تحقیق از روش كتابخانه ای در بخشهای تئو.ری برای بررسی تظریات اندیشمندانی چون رابرت پارك، امیل دوركهایم مایكل تودارو، آلبرت كوهن رابرت مرتون و ... كه در زمینه مسائل شهری و حاشیه نشینی در جهان قرن بیستم، ابراز عقیده كرده اند استفاده شده است.

و بخش دیگری با روش میدانی دررابطه با قسمت مطالعه موردی در محله نعمت آباد تهران به لحاظ اجتماعی آن منطقه بیشتر با استفاده از روش مشاهده توصیف و مصاحبه استفاده گردیده است.

 


 

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

مقاله مراحل و انواع اعتیاد و بررسی علل مصرف مواد

مقاله همسر آزاری

تحقیق ویژگیهای جمعیتی، اقتصادی و اجتماعی مهاجران خارجی و افغانی ایران

تحقیق كاهش فقر در ایران - چالش ها و افق ها

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام