مقاله تعریف گروه مقاله تعریف گروه

دسته : پژوهش

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 33 KB

تعداد صفحات : 47

بازدیدها : 179

برچسبها : دانلود مقاله

مبلغ : 4000 تومان

خرید این فایل

مقاله تعریف گروه

مقاله تعریف گروه

بخشهایی از متن همراه با فهرست:

بخش اول
مباحث نظری عمومی

مطالعه پیرامون گروهها وارتباط فردی، دواصل را نشان می دهد كه ارتباطی تنگاتنگ و وابسته به یگدیگر دارند واز این رو باید پیش از هر موضوع دیگری، مورد بحث قرار گیرند، در اینجا پیداست كه اگر الویت را به یكی از آنها بدهیم، تقدمی موقت ومنطقی برای مقایسه ایجاد كرده ایم. بنابراین بهتر، است د رآغاز، روابط بین اشخاص را تبیین كنیم،زیرا بر اساس این افراد و كنشهای متقابل آنهاست كه گروه تشكیل می شود.

ازآنجا كه اكثریت قریب به اتفاق روابط بین اشخاص در چارچوب یك گروه انجام می‌گیرد، از این رو بخش نخست را به مطالعه گروهها، حوزه ها و چگونگی شكل‌گیری آنها اختصاص می دهیم و سپس به گونه ای غیر مستقیم به بررسی روابط بین اشخاص می پردازیم. (آن ماری روشبلاو- ادیل بورونیون؛ترجمه دكتر سید محمد دادگران،روانشناسی اجتماعی، چاپ دوم 1371 )

بعضی از روانشناسان اجتماعی مدعی شده اند كه واقعیتی به نام گروه وجود خارجی ندارد. فلوید آلپورت[1]همیشه می گفت :« پای شما نمی تواند بهیك گروه گیر كند». ومعنی گفته اوآن بود كه گروه ها تنها در ذهن افراد وجود دارند و وجود خارجی ندارند. به گفته آلپورت، گروه ها چیزی بیش از مجموعه مشتركی ار ارزشها، عقاید، اندیشه‌ها و عادتها كه همزمان در ذهن چند نفر حضور دارند، نیستند. صاحبنظران دیگر به نوبه خود و به شكلی موجه اظهار داشته اند كه گروهها جوهرهایی مستقل اند كه باید به آنها به صورت اشیا یا پدیده هایی مستقل و یگانه درمحیط نگریست(‌دوركیم،1898، وارینر[2]، 1956) این صاحبنظران این اندیشه را كه همه رفتارهای اجتماعی رامی توان در سطح فردی تبیین كرد، رد می‌كنند. آنان به جنبه ها و وجوه منحصر به فرد ویگانه گروه كه مستقل از افراد هستند، تأكید دارند.

روشن است كه دراین مورد دیدگاههای متعددی وجود دارد كه فرد می تواند با اتخاذ آن دیدگاهها، تأثیرات بیش از یك فرد را دریك مجموعه مورد توجه قرار دهد. بیشتر ما احتمالاً موافقیم كه بسیاری از فعالیتهای زندگی ما متضمن تعامل با افراد دیگر است.[روانشناسی اجتماعی ، نظریه ها ، مفاهیم و كاربردها ، تألیف كریمی ، یوسف ، (‌ویرایش دوم ، تهران ، نشر ارسباران ،‌1378)]


[1]Floyd Allport

[2]-Warriner

...

بخش دوم

مباحث نظری خاص گروه

مقدمه :

بسیج دانشجویی با پیام حضرت امام راحل(ره) در دوم آذرماه سال 1367 وبا رسالت دفاع از اسلام و انقلاب، جلوگیری از نفوذ ایادی بیگانه در دانشگاه‌ها و پاسداری از اصول نه شرقی نه غربی در اكثر قریب به اتفاق مراكز آموزش عالی و باقریب به بیش از دو هزار و پانصد دفتر در سراسر كشور تشكیل شده است.

از مجموع بیانات امام راحل (ره) و فرمایشات مقام معظم رهبری، هدف آرمانی بسیج دانشجویی همان بیان نورانی حضرت امام(ره) است كه فرمودند:

« دانشگاه باید كارخانه انسان سازی باشد. برای تحقق این هدف آرمانی آنچه بیش از همه محورها ضروری می‌نماید و دانشگاه برای وصول به سعادت وتأمین آن در جامعه به شدت به آن نیاز دارد گسترش فرهنگ دینی است و گسترش فرهنگ دینی جز با گسترش معنویت، معرفت، بصیرت و غنای علمی در دانشگاه‌ها میسر نخواهد بود.»

دانشگاه كه به فرموده امام راحل (ره) مبدأ همه تحولات است، نخبگان جوانی را در درون خود دارد كه دارای اهداف و آرمانهای متعالی و موصوف به صفات حق طلبی، ظلم ستیزی، عدالت خواهی،آزاد اندیشی و نقادی هستند. طبیعی است این مجموعه جوان به این آرمان متعالی نسبت به مسائل پیرامون خویش، مشكلات داخل كشور و دشمنی‌های بیرون كشور حساس باشد و پیشگام ملت، مسیر سعادت را برای دنیای امروز و نسلهای آینده طلب كند.

نظام اسلامی كه انفجار نور در دنیای ظلمت كده قرن بیستم بود خود دارای زیباترین آرمانهای سعادت آفرین و جذاب ترین سرودهای آزادی بخش برای ملت ایران و ملل سراسر جهان می باشد و به گواهی تاریخ هرجا كه مسئولین كشور از آرمانهای بلند حضرت امام راحل(ره) فاصله گرفتند، كشور دچار مشكلات، تنشها و چالشها گردیده است.

امروز كشور بیش از هر زمان به بازگشت به آرمانها واندیشه های تابناك حضرت امام‌(ره) و رهنمودهای راهبردی مقام معظم ولایت نیاز دارد.بسیج دانشجویی كه خود مولود اندیشه آن پیر سفركرده است بیش از هر تشكل دانشجویی مدیون آن افكار بلند می‌باشد و به عنوان مجموعه ای فراگیر و دارای آرمانهای بلند وسعادت آفرین، خود را برای تحقق كارخانه انسان سازی مهیا می‌كند و به عنوان پرچمدار اصلی جنبش اصیل دانشجویی بدون محدود شدن در رشته ها و تنگناهای احزاب و جناح های سیاسی، فعالیت سیاسی خود را مكمل فعالیتهای فرهنگی وعلمی می‌داند و درانجام فعالیتهای سیاسی طرحی نو در انداخته و با گوش جان سپردن به این كلام گهربار مقام معظم رهبری كه فرمودند:

«دانشجو باید احساس سیاسی، درك سیاسی وتحلیل سیاسی داشته باشد.»

درعمل به اثبات رسانده است كه می توان دانشجوی سیاسی بود وخود را گرفتار جناحها و احزاب سیاسی خارج دانشگاه‌ها نكرد. بسیج دانشجویی مفتخر است كه متعلق به همه ملت و اصل نظام و انقلاب و مولود اندیشه تابناك امام راحل(ره) و پیرو اصل مترقی ونجات بخش ولایت فقیه است. بسیج دانشجویی معتقد است انجام كار سیاسی جزء در پرتو آموزه های دینی و تقوای الهی درمسیر صلاح كشور نیست و كار سیاسی مورد پذیرش دانشجویان بسیجی، مسیر عزت و شرف ملت و تأمین سعادت جامعه و كشور و بسترسازی برای ظهور حضرت حجت (عج) است.

بسیج دانشجویی و دانشجویان بسیجی دربرابر زشتی‌ها، پلیدیها وظلم ها درهر جای جهان سكوت نكرده و با دشمنان دشمنی و با دوستان رحمت و مروت دارند، آنها كمال دوستی رادر نقد منصفانه ودفاع واقع بینانه از دوستان انقلاب ومسئولین كشور دانسته و با روشن بینی، شأن خود را از نقادی به سوی ابزار شدن تنزل نمی‌دهند. دانشجوی بسیجی،آزاد اندیشی وآرمانخواهی دانشجو را با وابستگی او به احزاب سیاسی خارج دانشگاه در تعارض دانسته و موجب محدودیت دانشجو و از دست دادن شأن پیشگامی او و كمرنگ شدن تأثیر گذاری او در راستای رشد وتعالی كشور و ملت می‌دانند.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

فهرست مطالب:
تعریف گروه
بخش اول.
مباحث نظری عمومی
تعریف
نفوذ اجتماعی
مشخصه های گروه
اندازه
امکانات ارتباط
انسجام( چسبندگی)
انواع گروه
۱- انبوه خلق ( Crowd)
مشخصات روانشناختی انبوه خلق
۲- دسته یا باند
۳- گروهه (Groupement)
4- گروه نخستین و گروه دومین
ابعاد گروه
درجه سازماندهی
۳- هدف
شیوه ورود به گروه
پدیده های گروه
۱- آسان سازی
۲- هنجارهای گروه
۳- همبستگی
قدرت تولید گروه
جو گروه
بخش دوم
مباحث نظری خاص گروه
مقدمه
بسیج دانشجویی از آغاز تا کنون ( چگونگی ایجاد)

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

پروژه طراحی سایت مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی خراسان

پروژه طراحی وساخت سیستم ضبط و پخش سیگنال با میکروکنترلر AVR و کارت حافظه ی MMC

مقاله سیستم های نمایش اعداد در سیستم های كد گذاری

پایان نامه و پروژه ارشد تبرید خورشیدی

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام