از دلاكروا تا نئوامپرسیونسیم

از دلاكروا تا نئوامپرسیونسیم
رشته تحصیلی : هنر و گرافیک

فرمت فایل : doc

تعداد صفحات : 72

حجم فایل (به کیلوبایت) : 6599

فرمت دانلود : رار/ زیپ

مبلغ : 4500 تومان

خرید و دانلود

 

از دلاكروا تا نئوامپرسیونسیم

پیشگفتار

مقدمه................................... 1

فصل اول : كلاسیك و رمانتیك

هنر اوزن و لاكروا ....................... 3

هنر كلاسیك و دموكراسی.................... 5 رمانتیك 8

نئوكلاسیك ............................... 10

رمانتیك در برابر كلاسیك ................. 13

مقایسه كلاسیك و رمانتیك.................. 14

فصل دوم : رئالیست و ناتورالیست

گوستا و كوربه .......................... 21

ژان فرانسوا میله........................ 23

انور دمیه............................... 25

نانوتورالیست............................ 28

  

 

 

فصل سوم : امپرسیونیسم و تئوامپرسیونسیم

امپرسیونسیم............................. 36

امپرسیونسیم در سینما و عكاسی............ 42

پیدایش نئوامپرسیونیسم................... 43

نئوامپرسیونسیم.......................... 47

فعالیت های وان گوگ ..................... 53

نظریه سینیاك............................ 54

نتیجه گیری .............................. 58

فهرست منابع ............................ 60

شرح كار عملی

تصاویر كار عملی

...

پیشگفتار

در این پیشگفتار ابتدا ما خلاصه ای از زندگی نامه دلاكروا ، نقاش برجسته كه در 30 آوریل 1798 میلادی به دنیا آمد، می پردازیم و دلاكروا هنرش را از مادرش به ارث برد و با اینكه وی در دوره نوجوانی پدر و مادر خود را از دست داد وی هیچگاه خود را در این راه گم نكرد و به جنگ های آفریقا رفت و شاهكارهای متعددی خلق كرد و آثار معروف او قتل عام كیوس ، فاجع سیو، آزادی و رهبر مردم از آن جمله است. در هنر كلاسیك آزادی اندیشه و فراگیری دموكراسی ظاهراً هرگز با خشونت و انتظام سازگار نیست و رابطه پس طبیعت گرایی و انتزاع در هنرهای تجسمی عصر كلاسیك حتی از آنچه در نمایشنامه می بینیم پیشرو و بارزتر است.

 

 

 

رمانتیك جنبشی است كه در اواخر دوره هیجدهم و اوایل سده نوزدهم فسخ و شكل گرفت، رمانتیسم بیشتر گرایش ذهنی ارائه می دهد تا مجموعه ای روش های سبك شناسنامه و بیشتر با بیان ایده ای مرتبط است و نوكلاسیك را باید نهفتی بر پسندی هشیارانه دانست كه در سده هیجدهم واكنشی انزجار آمیز علیه افرط گریها و هنر نماییهای باروك دارد و كلاسیسم هنری است بر مبنای اصول و الگوهای ریشه یافته از دوران باستان، و این اصطلاح در برابر هنر رمانتیك است و ویژگی رمانتیك از رشد دادن به جنبه های اجتماعی بود. رئالیسم یكی از جنبش های هنری و ادبی سده نوزدهم است كه در فرانسه به وجود آمد و داده رئالیسم یعنی طبیعت گرایی می باشد. و از هنرمندان این سبك می توان از ژان فرانسوامیله، انوره دمیه گوستا و كوربه نام برد. و پس از رئالیسم به ناتورالیسم می پردازیم كه ناتورالیسم یا طبیعت گرایی كه زمزمه های آن در نیمه دوم قرن نوزدهم به گوش می رسد كه ناتورالیسم یعنی طبیعت برای گونه كه به نظر می آید بازنمایی می شود و طبیعت گرایی مفهومی متضاد با چكیده نگاری است. و واژه امپرسیونیسم كه در بهار 1874 گروهی از هنرمندان فرانسوی به نام هنرمندان گمنام كه آثارشان را به نمایش گذاشته بودند و سبك امپرسیونیسم بیشتر یك نقاشی نبوده بلكه رویكرد نوین به هنر و زندگی بوده و آثار امپرسیونیست ها تغییرگذرا و ناپایدار در طبیعت بود و نخستین كسی كه همراه گروه در سال 1874 به سالن رسمی وفادار ماند مانه بود و نقاشی امپرسیونیسم در آغاز با گنگی و تمسخر مواجه شد و نقاشان این سبك عبارتند از : یوگن بودین و استیتس لپین هلندی این جنبش هستند و امپرسیونیسمها با داستان پردازی به شیوه معمول در سینما مخالف بود و هنر نئوامپرسیونیسم در ایتالیا پا گرفت و هنرمندانی نظیر مگانتینی- پرویاتی و موربلی به آنها پیوستند. نئوامپراسیونیسم نهضتی است كه سینیاك و نقاشان دیگری آن را تشكیل داده اند و در اینجا به فعالیت های وان گوگ و نظریه های سینیا پرداخته ایم مانند تركیب رنگ مایه در چشم و تفكیك عناصر مختلف رنگی موضعی و رنگهای روش و

 

 

غیره كه در مطالب می خوانید می باشد. كار بسیار دشوار اما رسیدن به مقصود برایم شیرین و گوارا بود. در اینجا جا دارد از همكاری صمیمانه مدیر گروه محترم آقای اتحادی و استاد بزرگوارم آذرنوش گیلانی یاد كنم كه با پذیرش موضوع پایان نامه اینجانب ، مرا در پیشرو این راه یاری رساندند و از هیچ كمكی فروگذار نكردند.