مبانی نظری هیپوتیروئید مبانی نظری هیپوتیروئید

دسته : مبانی و پیشینه نظری

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 32 KB

تعداد صفحات : 33

بازدیدها : 388

برچسبها : پروژه تحقیق مبانی نظری

مبلغ : 15000 تومان

خرید این فایل

مبانی نظری هیپوتیروئید

مبانی نظری و پیشینه پژوهش هیپوتیروئید (فصل دو)

مبانی نظری و پیشینه پژوهش هیپوتیروئید (فصل دو)

در 33 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت docx

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت docx 

قسمتهایی از متن مبانی نظری و پیشینه

هیپوتیروئید

هیپوتیروئیدی(کم کاری تیروئید) که در اصطلاح عامیانه به گواتر معروف است هنگامی ایجاد می‌شود که غده تیروئید نتواند به اندازه نیاز بدن هورمون تولید کند. در بین بیماری‌های غدد درون ریز هیپوتیروئیدی شایع ترین بیماری پس از دیابت می‌باشد و میزان بروز آن با افزایش سن بیشتر می‌شود. بیماری در زنان شایع‌تر است و می‌تواند در هر سنی ایجاد شود(امینی،1392)

علل شایع ایجاد کننده بیماری عبارتند از: هیپوتیروئیدی اولیه، برداشته شدن تیروئید با جراحی، کمبود ید که در این مورد غده تیروئید بزرگ می‌شود (گواتر)، مصرف داروها (لیتیوم، آمیودارون و...)، هیپوتیروئیدی ایدیوپاتیک، تیروئیدیت هاشیموتو، استفاده از ید رادیواکتیو یا داروهای ضد تیروئید برای درمان سایر بیماری‌های تیروئید، هیپوتیروئیدی ثانویه که مربوط به اختلال عملکرد و کم کاری هیپوفیز است( Miller, 2007).

 

انواع هیپوتیروئید

هیپوتیروئیدیسم شایعترین اختلال كلینیكی عملكرد تیروئید می‎باشد. هیپوتیروئیدیسم غالباً بوسیله برخی اختلالات غدة تیروئید ایجاد می‎شود كه به كاهش در تولید و ترشح تیروكسین و تری یدوتیرونین منجر می‎شود، كه در این صورت به عنوان هیپوتیروئیدیسم اولیه یا تیروئیدی نامیده می‎شود. هیپوتیروئیدیسم اولیه با افزایش ترشح تیروتروپین همراهی دارد. تعداد كمتری از هیپوتیروئیدیسم‎ها در نتیجة كاهش تحریك تیروئید بوسیله TSH ایجاد می‎شود كه به عنوان هیپوتیروئیدی مركزی با ثانویه نامیده می‎شود. هیپوتیروئیدیسم مركزی بوسیلة بیماری هیپوفیز یا هیپوتالاموس ایجاد می‎شود كه به علت كاهش هورمون آزاد كنندة تیرتروپین ایجاد می‎شود. در تمام جهان، كمبود ید شایعترین علت هیپوتیروئیدی می‎باشد. در مناطقی كه دریافت ید كافی است، شایعترین علل، تیروئیدیتهای اتوایمیون مزمن هستند كه به انواع گواتر و فرمهای آتروفیك دیده می‎شوند و هیپوتیروئیدیسم به دنبال ردیاسیون می‎باشد كه هم به وسیله درمان هیپوتیروئیدیسم با ید رادیواكتیو و هم به وسیله رادیوتراپی مستقیم خارجی گردن در بیماران با لنفوم یا كانسرهای سر و گردن ایجاد می‎شود. هرچند كه هیپوتیروئیدیسم مركزی نادر می‎باشد، بعضی از علل آن به عنوان مثال، تومورهای هیپوتالاموس و هیپوفیز می‎باشند(نجفی پور،1383).

2-1-1-2هیپوتیروئیدی خود ایمن

هیپوتیروئیدیسم خود ایمن ممکن است با گواتر همراه باشد (بیماری هاشیموتو[1]، یاتیروئیدیت گواتری[2] ) و یا در مراحل دیرتر بیماری، مقدار کمی از بافت تیروئید باقی بماند (تیروئیدیت آتروفیک [3]) از آنجا که روندهای خود ایمن به تدریج سبب کاهش عملکرد تیرویید می شوند، بنابراین یک مرحله جبرانی وجود دارد که در طی آن ، افزایش TSH سطح هورمونهای تیروئید را در حد طبیعی حفظ می کند. علی رغم اینکه بعضی از این بیماران علائم و نشانه های ناچیزی دارند ، این حالت هیپوتیروئیدی تحت بالینی[4] خوانده میشود. ...

...


[1] Hashimoto's thyroiditis

[2] Goitrous thyroiditis

[3] Atrophic thyroiditis

[4] Subclinical hypothyroidism

...

 

2-2 بیشینه تحقیق

2-2-1 تحقیقات داخلی

علیزاده و همکاران(1392 ) در تحقیقی با عنوان "اثر بخشی آموزش فردی مهارتهای رفتار درمانی دیالکتیک به افسردگی اساسی" به این نتیجه رسیدند که  نمرات افسردگی کاهش معناداری را نشان می دهد و افزایش معناداری در نمرات دلایل زندگی بیماران نسبت به گروه شاهد دیده می شود.  

حقایق و همکاران (1391 ) در تحقیقی با عنوان " اثر بخشی رفتار درمانی دیالکتیک بر اختلالات خواب بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر" به این نتیجه رسیدند که  بین میانگین نمرات مشکل در شروع خواب و استرس گروه آزمایش و گواه تفاو ت معناداری وجود دارد. ولی نمرات تداوم خواب و بیداری از خواب تفاوت معناداری مشاهده نشد.

در پژوهش احمدی و همکاران (1391) مبنی بر "بررسی مشخصات فردی، علائم بالینی شایع و سابقه نوع رژیم غذایی مصرفی در مبتلایان به کم کاری یا پر کاری تیروئید در همدان" مشخص شد که از 1080نمونه 63درصد دارای کم کاری تیروئید و 37 درصد پرکاری تیروئید بودند. فراوانی گروههای خونی در مبتلایان در مقایسه با جمعیت نرمال تفاوت معناداری نداشت. تعداد مبتلایان در جنس مونث بیشتر از مذکر بود(p<0.001). سابقه ازدواج فامیلی به ترتیب در 38.5درصد و 18.39درصد از والدین مبتلا به پرکاری و کم کاری تیروئید و سابقه ی رخداد آزار دهنده در 45.5درصد از مبتلایان به پرکاری تیروئید و 64.4 درصد از مبتلایان به کم کاری تیروئید مشاهده شد. میانگین مصرف گوشت وغلات در مبتلایان، نسبت به میانگین استاندارد حداقل مصرف مورد نیاز کمتر بود.

ابوالقاسمی و همکارانش،1391 در تحقیقی با عنوان "اثر بخشی رفتار درمانی دیالکتیکی بر تصویر بدنی و خودکار آمدی در دختران مبتلا به پر خوری عصبی"نشان دادند که رفتار درمانی دیالکتیک علائم پرخوری مرضی و تصویر بدنی منفی را به طور معنی داری کاهش و خودکار آمدی را افزایش می دهد. ...

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه :

مبانی نظری و پیشینه پژوهش با موضوع اعتیاد

مبانی نظری درمان های هیپنوتراپی

مبانی نظری و پیشینه پژوهش حساسیت زدایی از طریق حرکات چشم و پردازش مجدد (درمان با روش EMDR)

مبانی نظری و پیشینه پژوهش صمیمیت زناشویی

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید

پیام سیستم

ورود همکاران

رمز عبور را فراموش کرده ام