تحقیق کاربرد مبرد

تحقیق کاربرد مبرد
رشته تحصیلی : مهندسی

فرمت فایل : doc

تعداد صفحات : 19

حجم فایل (به کیلوبایت) : 20

فرمت دانلود : رار/ زیپ

مبلغ : 3000 تومان

خرید و دانلود

کار برد مبرد 

مقدمه  Introduction

  2-     مبردها Refrigerants

3-1-  عملكرد Performance

 3-2- ایمنی  Safety 

 3-3- اطمینان  Reliability 

  3-4- ملاحظات زیست محیطی  Environmental consideration

3-5- ملاحظات اقتصادی Economic Consideration   

3-6-  مصرف انرژی Power Consumption

 4-   انواع مبردها Kinds Of Refrigerants

 5-   انتخاب مبرد جایگزین R-22 در مجتمع پتروشیمی اصفهان

  6-  مبرد R-22

-  محاسبات سیستم سرد كننده ساختمان سایت آفیس در شرایط موجود با گاز R-22

 7-1- محاسبات ترمودینامیكی سیكل با مبرد R-22 ( سیكل ایده‏آل

 -2- جزئیات محاسبات سیكل تبرید R-22 ( سیكل واقعی )

 8-   محاسبات سیستم سردكنندة ساختمان سایت آفیس با R-507

 محاسبات ترمودینامیكی سیكل تبرید با مبرد R-507 ( سیكل واقعی )

 9-   لزوم استفاده از ضد یخ

 10-    اقلام و مواد مورد نیاز جهت انجام پروژه تعویض R-22

11- دستورالعمل تعویض HCFC  R-22

مقدمه  Introduction

با توجه به آنچه كه در گزارش اول ، اسفند 1381 ( بررسی و چگونگی تعویض مبرد R-22 در چیلرهای مجتمع پتروشیمی اصفهان) به آن اشاره شد و پروژه‏های انجام شده در خصوص‏تعویضCFC ها در این مجتمع، PROPOSAL حذف برای مبردهای R-11 ، R-13 ، R-502 و R-12 صادر شده است و در طی سال گذشته و جاری دستگاههای سبك مجتمـع كه با R-12 كار می‏كردند ، در زمـان تعمیرات و در واحد تهویه گاز آنها با مبرد R-134a با موفقیت تعویض شد كه در این زمینه می‏توان به دو دستگاه آبسرد كن و دو دستگاه فریزر اشاره نمود.

واحد تهویه امیدوار است بتواند با انجام پروژه تعویض HCFC  R-22 كه برای اولین بار در كشور در این مجتمع انجام میگیرد ، رسالت خود را در خصوص تعهدات زیست محیطی و پروتكل مونترال تكمیل نموده و بدین ترتیب در كارنامة خود در خصوص RETROFIT تجربه جدید ( تعویض HCFC ها ) را به دستاوردهای خود اضافه نماید.

البته با توجه به تماس‏ها و مكاتباتی كه از طریق اینترنت بعمل آمده است، از مبرد R-507 بجای فرئون R-22 فقط در دستگاههای سرد كننده‏ای كه دمای آنها زیر صفر است (LOW AND MEDIUM TEMPERATURE) استفاده میشود و این مسئله هم اخیراً و آنهم بصورت یك پروژة تحقیقاتی كه از طرف ASHRAE هزینه شده است ، عنوان گردیده و در واقع استفاده از R-507 بجای R-22 در سیستمهای سرد كننده با دمای بالای صفر (HIGH TEMPERATURE) و آنهم به كمك BRINE ( ضد یخ – اتیلن گلایكول ) برای اولین بار در این مجتمع صورت میگیرد كه در صورت موفقیت علاوه بر تعویض HCFC ، مسئله بهینه‏سازی در مصرف انرژی نیز مدنظر قرار خواهد گرفت.

نكته : استفاده از گلایكول اتیلن و پائین آوردن دمای آب چیلر از 8°C   به 1°C ، از سیستم میتوان بعنوان ICE CHILLER STORAGE بهره برد.  ( باید در نظر داشت كه مكانیزمها و سیستمهای بكار برده شده از نظر دما و فشار محدودیتی نداشته باشند )

استفاده از دستگاههای ICE STORAGE در طراحیهای جدید و آتی با دمای (1°C) 36°F علاوه بر بهینه كردن مصرف انرژی ، هزینه‏های لوله‏كشی ، داكت و كانال كشی ، پمپها و وسایل برقی را بدلیل كوچك شدن سایزشان كاهش داد.

2-     مبردها Refrigerants

مبرد ماده‏ایست كه با جذب حرارت از یك ماده و یا یك محیط و انتقال آن به محیط دیگر بصورت عامل خنك كننده عمل می‏كند.  در یك سیكل تراكمی تبخیری ، ماده مبرد با تبخیر و تقطیر تناوبی ، به ترتیب حرارت را در اواپریتور جذب و در كاندنسر دفع مینماید.

مبرد میبایستی دارای خواص شیمیائی ، فیزیكی و ترمودینامیكی ویژه‏ای باشد كه استفاده از آن مطمئن و از نظر اقتصادی به صرفه باشد.

البته مبردی وجود ندارد كه برای همه كاربردها مناسب باشد ، بهمین دلیل میبایستی در انتخاب یك مبرد شرایطی را در نظر گرفت كه بتواند نیازهای یك كاربرد بخصوص را تأمین نماید.

3-    مبردهای جایگزین و معیارهای انتخاب

8-