افسردگی در نوجوانان علل و روش‌های درمان 22 ص

افسردگی در نوجوانان علل و روش‌های درمان 22 ص
رشته تحصیلی : روانشناسی و علوم تربیتی

فرمت فایل : docx

تعداد صفحات : 22

حجم فایل (به کیلوبایت) : 83

فرمت دانلود : رار/ زیپ

مبلغ : 3500 تومان

خرید و دانلود

افسردگی در نوجوانان علل و روش‌های درمان 22 ص

افسردگی چیست؟

افسردگی شایع‌ترین اختلال خلقی و عاطفی و بزرگترین بیماری روانی قرن حاضر است. به بیان ساده‌تر، افسردگی یك واكنش روانی ـ زیستی در برابر فشارها و استرس‌های زندگی است. چنین حالت واكنشی و اختلال خلقی محدود به زمان و مكان خاصی نیست و می‌تواند در هر زمان و هر مكان و برای هر شخصی در هر موقعیتی كه باشد، پدید آید.

در واقع خلق آدمی حاصل مجموعه‌ای از واكنش‌های عاطفی در یك موقعیت خاص و زمان معین است. به سخن دیگر، خلق یك زمینه عاطفی زیربنایی است كه آكنده از گرایش‌های هیجانی و غریزی بوده، به حالت‌های روانی، احساسی انسان طعم خوشایند یا ناخوشایند می‌دهد و در بین دو قطب لذت و درد در نوسان است. یك تغییر محسوس یا انحراف از حالت طبیعی و متعادل خلق می‌تواند به صورت اندوه و غم‌زدگی مشخص گردد. اگر شدت یا مدت زمان اندوه از حد متعارف تجاوز كند، یا در یك شرایط خاص به صورت یك اختلال قابل توجه و بیمارگونه ظاهر شود، می‌تواند به یك خلق افسرده تبدیل گردد.

حالت غمگینی با افسردگی چه تفاوتی دارد؟

باید توجه داشت كه افسردگی با حالت غمگینی یا غم‌زدگی معمولی متفاوت است. در زندگی هر كس ممكن است موقعیت‌هایی بوجود آید كه موجب تاثرات روانی و غم و غصه درونی گردد، مثل از دست دادن پدر، مادر، همسر، فرزند، دوست یا یكی از نزدیكان و محبوبان، اما این حالت كاملاً موقت خواهد بود. غمگینی یك حالت ناخشنودی یا نارضایتی موقت از شرایطی است كه وفق مراد فرد نیست. حالت غم‌زدگی با آشفتگی واقعی روانی و كاهش یا از دست دادن هدف‌ها و كمرنگ شدن نگرش‌های حیاتی و معیارهای ارزشی در زندگی فردی و اجتماعی همراه نمی‌باشد.

در حقیقت بین زمانی كه انسان با یك مشكل خانوادگی، شغلب و حرفه‌ای مواجه شده، احساس ناخوشایندی از یك ضربه عاطفی و روانی را تجربه می‌كند، یا هنگامی كه از یك شرایط غمناك و تاثرانگیز متاثر می‌گردد و با احساس پاك با آن همدلی كرده، غمگین می‌شود و احساس پاك با آن همدلی كرده، غمگین می‌شود و احساس تالم و غم‌زدگی برای مدتی وجودش را فرا می‌گیرد، با دورانی كه انسان دچار افسردگی می‌شود، متفاوت است.

حالت غمگینی و غم‌زدگی كه اساساً موقت است، بخشی از زندگی و حیات اجتماعی انسان است و لطمه‌ای به فعالیت‌های زیستی، پویایی زندگی و برنامه‌های هدفمند انسان نمی‌زند. غم‌زدگی ناشی از مواجه شدن با مشكلات و ناملایمات زندگی و درگیری‌های بین فردی ممكن است احساس ناخوشایندی نیز به همراه داشته باشد‌، لیكن احساس ناشی از همدلی با مصایب دیگران و شرایط تاثرانگیز انسانی كه ممكن است در شرایطی خاص با تبلور احساسات و حالت‌های غم‌زدگی همراه باشد، بر بهداشت روانی، تعادل عاطفی و انگیزه‌های تلاش وی می‌افزاید.

اما حالت انسان افسرده، انسانی كه دچار اختلال قابل توجه خلقی است با حالت انسان غم‌زده كاملاً متفاوت است. حالت افسردگی همواره ناخوشایند و آزاردهنده است و حیات زیستی انسان را متاثر می‌سازد؛ نگرش‌ها، باورها و بینش‌ها را دگرگون می‌كند. هدف‌های متعالی زندگی را دستخوش ضعف و سستی و انسان را دچار احساس بیهودگی می‌كند.

بنابراین حالت‌هایی همچون دل‌شكستگی‌ها، دل‌تنگی‌ها، تاثرات روانی و غمگینی‌های گذرا كه اساساً یك احساس و هیجان عادی بشری است، هرگز به عنوان یك اختلال روانی تلقی نمی‌گردد، بلكه چنین حالت‌هایی نشانه تبلور احساس همگانی و عمومی است.