مقاله تاریخچه مانیتور

مقاله تاریخچه مانیتور
رشته تحصیلی : پژوهش

فرمت فایل : doc

تعداد صفحات : 12

حجم فایل (به کیلوبایت) : 9

فرمت دانلود : رار/ زیپ

مبلغ : 3000 تومان

خرید و دانلود

بخشهایی از متن:

تاریخچه مانیتور

یكی از اجزای اصلی و مهم در كامپیوترها بدون شك مانیتور است. زمانی كه تصمیم به خرید مانیتور دارید در میان انبوهی از محصولات كه در شركت‌های متفاوت ساخته شده‌اند ناچار به انتخاب یكی از آنها هستید, در ذهن خود به دنبال بهترین می‌گردید.
به نظر شما بهترین مانیتور باید چه ویژگی‌هایی را داشته‌ باشد؟ طراحی زیبا؟ كیفیت خوب؟ قیمت مناسب؟

آگاهی و شناخت از ویژگی‌های مدل‌های مختلف مانیتور شاید كمك قابل توجهی برای كاربران باشد. در سال 1970 اولین نمایشگر برای كامپیوترهای شخصی ساخته شد. این مانیتور فقط برای نمایش متن كاربرد داشت اما پس از یك دهه در سال 1981 شركت IBM اولین مانیتور كه می‌شد از آن برای نمایش تصویر استفاده كرد را ساخته و روانه بازار كرد. این مانیتور تنها قادر به نمایش چهار رنگ و با وضوح تصویر 320 پیكسل افقی و 200 پیكسل عمودی بود. هر چند در آن زمان تمام تلاش این شركت در ساخت و تولید مانیتورهایی با قابلیت بالاتر و ارائه تصویر بهتر بود اما شاید فكرش را هم نمی‌كردند كه در طول چند دهه این صنعت این چنین دچار تحول شود و مانیتورهایی با كیفیت بسیار بالاتر ساخته شوند.

...

در این مانیتورها نور و رنگ توسط مواد شیمیایی فلورسانس كه حساس به نور هستند تولید می‌شوند و وضوح تصویر, بستگی به شدت پرتو الكترون تابش شده و حساسیت مواد شیمیایی دارد. اگر شدت پرتو الكترون افزایش یابد سطح انتشار پرتوهای الكترو مغناطیس مضر نیز افزایش می‌یابد لذا سازندگان مجبورند كه شدت پرتو الكترون را كنترل كنند كه در نهایت از وضوح تصویر كاسته می‌شود همچنین در این نمایشگرها پس از گذشت زمان به دلیل كاهش حساسیت مواد شیمیایی و كاهش قدرت تفنگ الكترونی كیفیت تصویر نیز پایین می‌آید.

از دیگر معایب این گونه مانیتورها به اندازه تصویر آن می‌توان اشاره كرد. به دلیل انحنا لامپ تصویر اندازه واقعی تصویر با اندازه نامی آن متفاوت است مثلا تصویر مفید یك مانیتور 15 اینچی عملا حدود 13/5 اینچ است.

 

منبع دارد.